ASHCROFT 251009AW02L60# Gauge Pressure 0 to 60 psi 1 Percent | AH3QVY 33HR46
ASHCROFT 251009AW02L60# Industrial Pressure Gauge, 0 to 60 PSI, 2 1/2 Inch Dial, 1/4 Inch NPT Male, Bottom
Item: AH3QVYModel: 251009AW02L60#Cross Ref: 33HR46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 1A
Accuracy Scale Full Scale
Ambient Operating Temperature Range -40°F to +200°F
Basic Gauge Case Material Stainless Steel
Basic Gauge Sensor Material Bronze
Basic Gauge Socket Material Brass
Bezel Material 304 Stainless Steel
Bezel Mounting Type Bayonet
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 1600 psi
Calibration Certificate No
Calibration Certificate Included No
Case Color Metallic
Case Construction Welded Joint
Case Depth 1 1/4"
Case Dia. 2 3/4"
Case Diameter 2.75"
Case Material Stainless Steel
Cleaned For Oxygen Service No
Color Silver
Compatible Process Media Deionized Water
Connection Location Lower
Connection Size 1/4"
Dial Color White
Dial Face Color White
Dial Face Material Aluminum
Dial Size 2 1/2"
Dry Dampening Feature Not Available
Field Fillable No
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 1A Industrial
Gauge Case Liquid None
Gauge Case Material Stainless Steel
Gauge Case Material Grade Grade 304
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 2 1/2"
Gauge Panel Mountable No
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Socket Material Brass
Gauge Type Powerflex Movement
Gauge Wetted Parts Stainless Steel, Bronze
Graduations 5 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug Yes
Ip/nema Rating IP54 (Plug Vented), IP65 (Plug Closed), NEMA 4 (Plug Closed)
Lens Material Polycarbonate
Lens Material - Gauge Plastic
Liquid Filled No
Liquid-filled Case No
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Stem Mount
Movement Material Stainless Steel
Movement Material Grade Grade 304
Nominal Dial Size 2 1/2"
Non-sparking No
Operating Temp. Range -40°F to +200°F
Panel-mountable No
Pointer Color Black
Pointer Material Aluminum
Pressure And Vacuum Gauge Type Pressure Gauge
Pressure Gauge Type Industrial Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 60 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Application General Purpose
Primary Pressure Range 0 psi to 60 psi
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range Smallest Graduation 1
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 1
Primary Scale Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range -40°F to +250°F
Range 0 psi to 60 psi
Removable Bezel Yes
Scale Type Single
Sensor Material Bronze
Sensor Material Grade Grade 316 , Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1009 Series
Smallest Graduation 1 psi
Socket Material Aluminum Bronze
Wetted Material Stainless Steel, Bronze
Wetted Materials Brass, Bronze
Wetted Parts Material Aluminum Bronze, 316L Stainless Steel
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.14
Ship height (cm)3.18
Ship length (cm)6.99
Ship width (cm)6.99
Country of OriginUS
Product Details:
    • Gauge Accuracy : +/-1.00%