ULTRA-DEX USA UD-1875-2D-150-C Indexable Drill | AH3WXU 33NN18
ARCH CUTTING TOOLS UD-1875-2D-150-C Indexable Drill
Item: AH3WXUModel: UD-1875-2D-150-C
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Drill
Ansi Code UD-1875-2D-150-C
Ansi Number UD-1875-2D-150-C
Central Insert Style Wcmx
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Depth X Dia. Ratio 2xd
Diameter 1.875"
Drilling Depth (in.) 3.975"
Flanged Shank Yes
Flute Length 3.975"
Flute Type Slow Spiral
Inscribed Circle 18"
Iso Number UD-1875-2D-150-C
Max. Drilling Depth 3.975"
Number Of Inserts 2
Overall Length 5.155"
Shank Dia. 1 1/2"
Shank Length 2 7/8"
Shank Type Straight
Spiral Direction Right Hand
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.03
Ship height (cm)6.35
Ship length (cm)20.07
Ship width (cm)6.35
Country of OriginUS
Product Details:
    • Ratio : 2" x Dia.