| Ansi Code | UD-0437-2D-063 |
| Ansi Number | UD-0437-2D-063 |
| Central Insert Style | WCMT |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Depth X Dia. Ratio | 2.5xd |
| Diameter | 0.437" |
| Drilling Depth (in.) | 1.280" |
| Drilling Depth (in.) | 1 7/25" |
| Flanged Shank | Yes |
| Flute Length | 1.28" |
| Flute Type | Slow Spiral |
| Inscribed Circle | 4" |
| Iso Number | UD-0437-2D-063 |
| Max. Drilling Depth | 1.28" |
| Number Of Inserts | 2 |
| Overall Length | 3.967" |