FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #3 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 2 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.507" |
| Head Height | 0.153" |
| Head Type | Flat |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Width | 0.507" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Screw Size | #14 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship height (cm) | 8.13 |
| Ship length (cm) | 12.45 |
| Ship width (cm) | 11.18 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- WIRECRAFTERS 20204 Woven Wire Partition 4 Sided Slide Door
- BALDOR / DODGE WSX5-7/16 QD Bushing Short
- EATON DH1-32011FN-C21C Variable Frequency Drive, 230 VAC, 3 hp Max Output Power, 11 A Max Output Amp., IP21
- TJERNLUND DH10 Adjustable Dehumidistat, 115 VAC, Close on Fall/Open on Rise, SPST
- VERNON DEVICES TBB-00041100 Pipe Tap Burr Bit, 1/8 Inch Size, 437 Shank
- TENNANT 1010143 Drain Hose Assembly With 4vdt8
- GROVE GEAR GR8302246.00 Quill Input Worm Gear Reducer
- STA-KON RB48V Female Disconnect, 1.5-2.5 mm Wire Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Reception Area Furniture
- Flow Sights
- Sensor Connectors
- Door Push and Pull Plates
- Pipe Fitting Kits
- CONDOR Cold Condition Insulated Gloves, Hi Visibility Orange
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- ANVIL AS400KO Series Channel With Knock Outs
- HCL FASTENERS Herbie Clip Plastic Hose Clamp
- ALBION CASTERS Floor Locks
- ALVORD POLK Metric Straight Flute Taper Pin Reamers
- CASH VALVE Seat Rings
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES Antispatter
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.024.0250 Wood Screw, Steel, 0.507 In Head Dia., 2 1/2 In Lg., 3 Drive Size, 14 Screw Size
€26.39 /pack
