FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Drive Size | #1 |
| Drive Type | Phillips |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.225" |
| Head Height | 0.051" |
| Head Type | Flat |
| Length | 5/8" |
| Material | Steel |
| Screw Size | #4 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 13/32" |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 22 |
| Tip Type | Pointed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 4.06 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 7.11 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 | |
| U25120.012.0075 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €12.98 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR M01010.060.0018 Hex Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Steel, 18 mm Lg., 4 mm Head Ht.
- BALDOR / DODGE 35QZ40LR14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- TACO V050C2G2ZA024Q4A2 Zone Valve 2 Way Nc 1/2 Inch Sweat
- DORIAN ASDNCL2020-K11
- AMERICAN WELDQUIP 238CA15W-TS Mig Gun, Air Cooled, Lincoln Wirematic, 260 Amp, 15 Feet Length
- APEX-TOOLS NC-TX-1108 Socket, Cvrd 1/4 Sq Dr E8 Torx 1 Inch Size Oal
- SALSBURY INDUSTRIES 3503SSU Vertical Mailbox, 18.75 x 19 x 7.5 Inch Size, Sandstone, 3 Door
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Edge Trim Seals
- Scratch Awls
- Faceshield Assemblies
- Gantry Cranes
- Chemical-Resistant C-Face Pump Heads
- KANT-TWIST Lever Clamps with Weaver Grip, Orange
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Black
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- ADVANCE TABCO Scullery Sink with Drainboards, 2 Station
- ANVIL Clevis Hangers
- HOFFMAN Concept Series Mounting Channels
- EATON G Series Earth Leakage Modules, LG Frame
- EATON E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.011.0062 Wood Screw, Steel, 0.225 In Head Dia., 5/8 In Lg., 1 Drive Size, 4 Screw Size
€14.13 /pack
