FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #3 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 1" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.385" |
| Head Height | 0.116" |
| Head Type | Flat |
| Length | 1" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Width | 0.385" |
| Overall Length | 1" |
| Screw Size | #10 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.28 |
| Ship height (cm) | 4.06 |
| Ship length (cm) | 5.84 |
| Ship width (cm) | 6.86 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- STAFFORD MFG 7S108108F Rigid Shaft Coupling, 2 Piece Split, Clamp Type, 1-1/2 x 1-1/2 Inch Bore, SS
- TSUBAKI 1310 1/2 BUSHING
- GRAINGER 22JM74 Cuting Board 96 Inch Length 48 Inch Width 1/2 Inch Thickness
- MICRO 100 SME-005-2 End Mill, 0.007 Inch Length of Cut, 0.005 Inch Cutter Dia., 1.5 Inch Overall Length
- SMC VALVES NCDMC150-0120 Round Body Cylinder, 1.5 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
- APOLLO VALVES 82LF14710 3 Pcs Full Port Lead Free Bronze Ball Valve with 316 SS Vented Ball and Stem, SS Lever and Nut 1-1/2 Inch, 2 x FNPT
- VIEGA PROPRESS 79400 Adapter Low Lead Bronze Ftg x Mnpt 1 Inch
- KIPP K0122.21027X20 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M10 Thread Size, 20 mm Stud Length
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Combination Wrenches
- Firestop Pipe Collars and Cast-In Devices
- Humidity Controls
- Open End Wrench Sets
- Submersible Well Pump Heads
- ANSELL 11-427 Hyflex Abrasion Resistant Medium Duty Safety Gloves
- ABUS 24IB Diskus Padlocks
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- MEDCASTER Swivel Plate Caster w/ Total-Lock
- ELVEX Chain Saw Chaps
- LINCOLN Oil Control Valve
- LOVEJOY S Type Flanges without Keyway, Inch Bores
- SIEVERT Flame Burners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.019.0100 Wood Screw, Steel, 0.385 In Head Dia., 1 In Lg., 3 Drive Size, 10 Screw Size
€4.12 /pack
