FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 5/8" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.332" |
| Head Height | 3/25" |
| Head Type | Flat |
| Length | 5/8" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Height | 3/25" |
| Maximum Head Width | 0.332" |
| Minimum Thread Length | 1 19/64" |
| Overall Length | 5/8" |
| Point Type | Not Applicable |
| Screw Size | #8 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 1 19/64" |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 15 |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 4.32 |
| Ship length (cm) | 6.1 |
| Ship width (cm) | 6.86 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- ARLINGTON INDUSTRIES RGD50C Conduit Cap, 0.84 x 0.84 Inch Size, Plastic
- STARRETT 2900-5M-25 09968 Digital Indicator, 0 Inch To 1 Inch Range, Ip67, +/-0.03 mm Accuracy, 0.01 mm Resolution
- GATES 9/8VP1500 Banded V-Belt, 9 Strand, 150 Inch Length, 0.968 Inch Thickness
- TITAN FASTENERS JGV323-6
- GRAINGER U30015.019.0200 Multi-Material Screw, Flat, Phillips, 2 Drive Size, Plain, HT, Gr. 305
- EATON PRL1A1225X30C Prl1A Interior 120/240V 1Ph 3W 225A 30 Circuit Cu Bus
- BEHRINGER SYSTEMS HSKT7300-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS HSKT7300-PP
- GATES 770XH200 Square Tooth Timing Belt, 0.875 Inch Pitch, 72 Teeth
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Butterfly Valves
- Angle Grinders
- CFL Ballasts
- Wing Nuts
- Railroad Spill Containment
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- JOHN GUEST Union Elbows, Acetal Gray
- YELLOW JACKET SealRight Quick Couplers
- SPEARS VALVES PVC White Utility Swing Check Valves, SR Threaded
- GRAINGER Flanges
- VESTIL PRSN Series Pallet Rack Back Guards
- GRAINGER Neoprene Water Resistant Rubber
- SECURITRON Doors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.016.0062 Wood Screw, Steel, 0.332 In Head Dia., 5/8 In Lg., 2 Drive Size, 8 Screw Size
€2.09 /pack
