FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 1 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.305" |
| Head Height | 0.111" |
| Head Type | Flat |
| Length | 1 1/2" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Height | 0.111" |
| Maximum Head Width | 0.305" |
| Minimum Thread Length | 2 11/64" |
| Overall Length | 1 1/2" |
| Point Type | Not Applicable |
| Screw Size | #7 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 2 11/64" |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 16 |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 5.59 |
| Ship length (cm) | 7.87 |
| Ship width (cm) | 7.87 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- WALTER TOOLS 80410-M8 5079751 Spiral Flute Tap, M8X1.25 Thread Size, 22 mm Thread Length, 90 mm Length
- AQUATROL SAFETY VALVES 740DF1M1K1-40 Safety Relief Valve 3/4 x 1 40 Psi
- BOSTON GEAR ORC3SPTLP24 Clutches and Brake
- WRIGHT TOOL 18H58 Striking Face Box Wrench, 6 Point, 1-13/16 Inch Nut Size, Orange Finish
- EAGLE 1732LM 4 In Bumper Post Sleeve - Lime
- MAIN FILTER INC. MF0201906 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 12.87 Inch Height
- MARTIN SPROCKET P-4 3/8
- UNITHERM UVST 5606 Pipe Jacket 56 inch length 6 inch width
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Festoon System Cable
- Cylinder Mounting Hardware
- Laser Level Accessories
- ID Card Printers
- Motor Mount Adapters
- KRYTOX GPL 246 Series Electrical Conducting Grease
- DESTACO 375-M Series Pull Action Latch Clamps
- KEO T-Slot Milling Cutters
- ANVIL AS3138 Series Parallel Pipe Clamps
- TY-RAP Intermediate Cable Tie
- MAG-MATE Padeyes
- HOFFMAN Type 3R Hinge Cover Current Transformer Cabinets
- SPEARS VALVES PVC Class 125 Molded Reducer Couplings
- HAMILTON V-Grooved Track Wheels, Iron
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.015.0150 Wood Screw, Steel, 0.305 In Head Dia., 1 1/2 In Lg., 2 Drive Size, 7 Screw Size
€8.19 /pack
