FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 0.5781 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 37/64" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 1/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 37/64" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0015" to 0.0018" |
| Overall Length | 1 3/8" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 4.13 |
| Ship length (cm) | 0.64 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €62.03 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €58.58 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €51.62 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €51.61 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €51.61 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €21.65 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €21.65 |
Explore Products
- EATON FAZ-B4/3-NA-L Circuit Breaker, 3 Pole, 4A, 240 Vac, Screw Terminal
- ARROW FASTENER 591188BL Insulated Staple 5/16 x 1/4 L
- EATON CHF150CS Thermal Magnetic Circuit Breaker, Type Chf, Clamshell Pack, 50 A, 1-Pole, 120/240V
- APPROVED VENDOR P205FP Drill Bushing P Drill Size # 14
- DDS IN28.5741.277.93SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 1.125 Inch ID, 1.625 Inch Od, 0.312 Inch Width
- EKLIND 25581 Torx Key Set T8 - T40 Fold-up Ergonomic
- VOLKEL 97738 Machine Tap, JIS B-4430/C-R35 HSS-G, Rc (BSPT) 1 x 11 Size
- APPLETON ELECTRIC AEEB354 Enclosed Circuit Breaker
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- HID Ballasts
- Micrometers
- Rod Coupling Nuts
- Shutter Motors
- Threaded Body Cylinders
- SHARPE VALVES Oil Patch Swing Check Valve
- DICKSON 6 Inch Charts
- ANSELL 56-015 Alphatec Pvc Aprons
- FERNCO 1056 Series Stock Couplings
- HOSE MASTER Hose Metal 1.5 Inch
- BANJO FITTINGS Y Strainer 1 Inch
- VESTIL SWR Series Steel Wheel Risers
- INSIZE Digital Indicators
- MILWAUKEE Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H5622LZ Drill Bushing Type H Drill Size 37/64 In
€22.61 /unit
