FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 0.5781 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 37/64" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 7/64" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 37/64" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0015" to 0.0018" |
| Overall Length | 1" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 3.18 |
| Ship length (cm) | 0.64 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- TB WOODS 14/5VP900 Narrow V-Belt, Neoprene, 5V Belt Type, 90 inch Length, 14 Ribs
- DDS 63.582.559.52SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 2.5 Inch ID, 3.25 Inch Od, 0.375 Inch Width
- GEARENCH 161-34-25T
- APOLLO VALVES 36ELF10301T Water Pressure Reducing Valve, 36ELF, Lead Free Bronze, 1/2 in, FNPT, 3 5/8 in Lg
- BALDOR / DODGE 077307 F4B-EXL-111R Type EXL Bearing, Shaft Size 1.6875 Inch, Bore Tapered, Steel
- GATES 10G2X50FT
- SPEC E12501355000S Extension Spring, Stainless Steel, 5 Inch Overall Length, 1.25 Inch Outside Dia
- EATON DT462UWK Heavy Duty Non-Fused Safety Switch, 60A, Stainless Steel, 4-Pole, Four-Wire, 600 Vac
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Drill Bushings
- Carpenter's and Mechanic's Pencils
- Blocks and Sheaves
- Backflow Preventer Accessories
- Window and Wall Air Conditioners
- AKRO-MILS 35185 Nest And Stack Totes
- ABUS 75 Series Brass Keyed Alike Padlocks
- TEMPCO Compression Fittings
- ANVIL AS300EH Series Channel With Elongated Holes
- SUPER-STRUT C778 Series C-Clamp
- EATON NZM Series Motor Protection Circuit Breakers
- IFM Rectangular Proximity Sensors and Switches
- HARTING M12 Sensor/Actuator Cables
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H5616LZ Drill Bushing H Drill Size 37/64 In
€20.72 /unit
