FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Disc Spring |
| Calculated Load @ Flat | 62 lbf. |
| Calculated Load @ Flat (lbs.) | 62 |
| Compatible Hole Diameter | 9/32" |
| Compatible Rod Size | 9/64" |
| Deflection @ Load | 0.004" |
| Disc Type | Belleville Spring |
| For Hole Size | 0.281" |
| For Rod Size | 0.138" |
| Inside Diameter | 0.14" |
| Load @ Deflection | 28 lbs. to 39 lbs. |
| Material | Carbon Steel |
| Max. Outside Dia. | 0.281" |
| Min. Inside Dia. | 0.138" |
| Outside Diameter | 0.28" |
| Overall Height | 0.02" |
| Standards | Astm A684 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thickness | 0.015" |
| Type | Belleville |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 0.51 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7320905060 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- RUKO 265050UNF Machine Tap, #5-44 Unf Per Ansi/Asme B1.1, 5 Perc. Cobalt High-Speed Steel, Bright Finish
- APPLETON ELECTRIC 7T04FDB
- VERMONT GAGE 371160310 Thread Plug Gage, Standard, Go, 15/16-16 Un, 2A, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0585850 SE2010U Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 5.38 Inch Height
- GRAINGER 14938_12_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Length, 95 Brinell Hardness
- WATTS LF1170M2-QC 3/4 0559149 Thermostatic Mixing Valve, 3/4 Inch Inlet and Oulet Connection Size, Brass
- 80/20 75-3655 M6 x 16 mm FHSCS, Black, 40S M6 x 1.0 Drop In T Nut
- TITAN FASTENERS AHP11355X4X4
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Metering
- Sprockets
- Plug Valves
- Machine Skates And Rollers Equipment
- Tin Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- KEO Metric Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- DWYER INSTRUMENTS DM-1100 Series DigiMag Digital Differential Pressure Gages
- DOTCO General Air Pencil Grinder
- STRANCO INC DWR Series, Die Cut Number Label
- PIP Disposable Clothing Covers
- OIL SAFE Grease Fitting Protector Kits, 3 Color
- SPEAKMAN Replacement Balls With Flow Control
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1NCU4 Disc Spring Belleville Steel 0.138
€11.64 /pack