APPLETON ELECTRIC ADR20033 Receptacle Box, 200A, 3 Wire, 3 Pole
Item: BJ8RWJModel: ADR20033
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Receptacle Box
Amps Rating 200A
Approvals csa.png, ul.png
Built-in Strain Relief No
Case Material Metallic
Constructional Feature Weatherproof
Current Rating 200A
Door Type Spring Door
Family Series Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series
Frequency 50-400 Hz
Grade Shipping
Grounding Style 1, Shell
Lockout-tagout No
Material Epoxy Powder Coated Copper Free Aluminum
Nema Rating Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3
Number Of Poles 3
Number Of Wires 3
Product Datasheet appleton-electric-adja20023200rs.pdf
Product Series Powertite
Temperature Range -13°F to +104°F
Terminal Type Screw
Type Polarized
Voltage 600V
Voltage Rating 600V AC 3-Phase @ 50 to 400 Hz, 250V DC , 600V AC, 3 Phase At 50 to 400 Hz, 250V DC