APOLLO VALVES LD14104SE17A International Lugged Butterfly Valve with SS Disc, EPDM Seat, SS Shaft, Locking Gear Operator 4 Inch, 2 x Lug Type
Get it by Friday, May 22
€779.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Butterfly Valve |
| Color | Black |
| Connection Type | Lug |
| Finish | Plain |
| Material | Cast Iron |
| Max. Operating Pressure Liquid | 200 psi |
| Nominal Dia. | 100 mm |
| Product Datasheet | apollo-valves-ld14118de12a.pdf |
| Seal Material | NBR |
| Series | LD141 WD141 Series Butterfly Valves |
| Shape | Straight |
| Size | 4" |
| Spindle Material | Stainless Steel |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 14.22 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | CN |
Documentation:
Product Variants
| Model | Body Material | Max. Pressure | Seal Material | Size | Seat Material | Pressure Rating | Actuator Type | Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LD14118DE10A | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,549.41 | |
| LD14118DE12A | - | - | Buna N | 18" | EPDM | 150 psi CWP | Gear Actuator | Lug | €5,211.28 | |
| LD14118DE15A | - | - | NBR | 18" | - | - | - | Lug | €6,297.84 | |
| LD14102BE10A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €181.49 | |
| LD14102BE15A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €920.75 | |
| LD14102BE11A | - | - | Buna N | 2" | EPDM | 200 psi CWP | Lever Handle | Lug | €255.09 | |
| LD14102BE12A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €412.67 |
Explore Products
- DAYTON 6A124 V-belt Cogged Bx38
- REGAL 010300AS64 Thread Forming Tap, #0-80 Size, H2 Limit, Bottom With Chrome over Nitride
- MORSE CUTTING TOOLS 90303 Cutting End Mill, 5/32 x 3/16 x 5/16 x 2 Inch Size, 2 Flute, Double End
- BROWNING 1176916 H40G14 Roller Chain Sprocket, Steel, Split Taper Bushed, 3/8 to 1 in Bore Dia, 2.491 in OD, #40 Chain Size, 14 Teeth, 2.247 in Pitch Dia
- STRANCO INC DBV-SINGLE-6-T Die Cut Letter Label T
- WALTER TOOLS 7051775-M7 Spiral Flute Tap, M7X1 Thread Size, 10 mm Thread Length, 80 mm Length, Tin
- LINN GEAR 25FB15X.250 Finished Bore Sprocket, 25 Chain, 0.25 Inch Bore Dia., 1.203 Inch Pitch Diameter
- VERMONT GAGE 141299530 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9953 Inch Size
Popular Search Queries
Explore More
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES LD14104SE17A International Lugged Butterfly Valve with SS Disc, EPDM Seat, SS Shaft, Locking Gear Operator 4 Inch, 2 x Lug Type
€779.20 /unit

