APOLLO VALVES 19MEDK95 ASME Sec VIII Air Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Metal Seat, 95 psig, 3/4 Inch, x 1 Inch, MNPT x FNPT
95 psig
E
3/4"
ASME Section Viii (UV) Air/Gas
Get it by Tuesday, Apr 14
€501.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | VIII |
| Color | Yellow, Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 1.05 |
| D2 | 1.32 |
| Dimensions | 2.5" x 7.16" x 1.75" |
| Disc Material | Brass |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 415 SCFM |
| For Media | Air |
| H1 | 2 |
| Install Height | 7.1" |
| Length Of Connection 1 | 2.5" |
| Length Of Connection 2 | 1.69" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Orifice Size | 0.23 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.05" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 1.32" |
| Oxygen Cleaned | No |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Metal |
| Seat Type | Hard Seat |
| Series | 19 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 95 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 3/4" x 1" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Brass |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 2.66 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 1" |
| Z2 | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.86 |
| Ship height (cm) | 5.33 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 3.35 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Seat Material | Disc Material | Size | Connection Type | Outlet Size | Spring Material | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19KHGK165 | Teflon | Brass | 1 1/2" x 2" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €826.11 | |
| 19KDDA130 | Teflon | Brass | 3/4" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €437.62 | |
| 19KEDL90 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL90Q | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €525.96 | |
| 19KEDN10 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL95 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDN7 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €501.04 |
Explore Products
- VALLEY CRAFT F89727VCGY Cage Cart, 1600 lbs Capacity, With Shelf, Gray, 45 x 30 x 68 Inch Size
- BOSTON GEAR G1047 Worm Gear, 16 Diametral Pitch, 14.5 Deg. Pressure Angle, 100 Teeth, Right Hand, Bronze
- SLOAN 3911448 ROYAL 143-3.5-E-10-3/4-LDIM-L Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
- OSBORN 1802509913
- NORTON ABRASIVES 66261097565 Sanding Belt, 1/4 Inch Width X 24 Inch Length, Aluminum Oxide, Medium, Y Wt Polyester Backing
- SOUTHWIRE COMPANY I99980-1A Augmented Cable, 23 Awg
- NITE IZE GT24-31-2R3 Gear Tie, 24 Inch Length, Orange
- APPLETON ELECTRIC UCSC210U2 Push Button Control Station, 600Vac, 10A
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Socket Adapters
- Air Operated Diaphragm Pumps
- Oil Pumps
- Backflow Preventer Test Kits
- Aluminum Expanded Sheets
- CONDOR Smooth Polyurethane Coated Gloves
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Black, Metric
- MUELLER INDUSTRIES 1601-C Chexter Check Valves
- ANVIL 140 Series Machine Threaded Rods, Threaded Both Ends
- ACCUFORM SIGNS Danger Tag, 23 mil Plastic, 5-1/4" x 3-1/4"
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Transport Trucks
- APPROVED VENDOR Tri Clover Compatible Ferrules 304 Stainless
- SPEARS VALVES PVC True Union Industrial Vertical 3-Way Full Port Ball Valves, Socket, FKM
- JB INDUSTRIES Manifold Gauge Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 19MEDK95 ASME Sec VIII Air Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Metal Seat, 95 psig, 3/4 Inch, x 1 Inch, MNPT x FNPT
€501.04 /unit
