APOLLO VALVES 119LKCPMAA0010 Non Code Steam Cast Iron Safety Relief Valve, 10 Psig, 3 x 4 Inch Size, Flange x FNPT
10 psig
L
3"
Non Code Steam
Get it by Thursday, May 21
€6,015.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Color | Gray |
| Connection Type | Flange x FNPT |
| D-1 | 8.25 |
| D2 | 4.5 |
| Dimensions | 22" x 5.13" x 5.63" |
| Disc Material | Stainless Steel |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | Not Available |
| For Media | Steam |
| H1 | 12.73 |
| Install Height | 22" |
| Length Of Connection 1 | 5.63" |
| Length Of Connection 2 | 5.12" |
| Material | Cast iron |
| Max. Medium Temp. | 450°F |
| Min. Medium Temp. | 32°F |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Orifice Size | 2.99 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 4.5" |
| Peak Medium Temp. | 450°F |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Metal |
| Seat Type | Optically Flat Lapped Seat |
| Series | 119 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 10 psig |
| Shape | Straight |
| Size | 3" x 4" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | Yes |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 3.69 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 3.92" |
| Z2 | 3.92 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 38.25 |
| Ship height (cm) | 13.46 |
| Ship length (cm) | 14.3 |
| Ship width (cm) | 11.43 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Connection Type | Size | Spring Material | Seat Material | Disc Material | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 119LKCAMAA0025 | Flange x FNPT | 3" x 4" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €6,015.92 | |
| 119KHCLMAA0018 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,125.22 | |
| 119KHCLMAA0020 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,162.02 | |
| 119KHCLMAA0025 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,162.02 | |
| 119KHCLMAA0022 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,125.22 | |
| 119KHCLMAA0030 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,125.22 | |
| 119KHCLMAA0027 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,125.22 |
Explore Products
- CONTINENTAL B-45S-SF Gearbelt Pulley, 37 mm Belt Width, 45 Teeth, 14 mm Pitch
- WEG ESWF-80V18N4-D21 14641581 Magnetic Starter, 20/20/40/60 HP, 200/230/460/575 V, 120 Control V, NEMA 4, F-4, H-O-A Selector Switch, On/Off, Rotary Handle, Reset
- GRAINGER BULK-RS-BHS70-715 Buna-N Strip, 1/4 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A
- MACURCO DVP-120LA Control Panel 12 Inchput 100/240VAC
- GROVE GEAR GRL8320052.00 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.375 Inch O.D, Cast Iron
- TITAN FASTENERS AKC440-215
- MAIN FILTER INC. MF0595555 SE030E05V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 6.18 Inch Height
- REGAL 010420AS74 Thread Forming Tap, 5/8-11 Size, H7 Limit, Plug With Chrome
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Gun Nozzles
- Marking Tape Applicators
- Bench Protectors and Liners
- Rod Hangers
- Screw Clamps
- ANSELL 87-209 Alphatec Natural Rubber Latex Gloves
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- BOLLE SAFETY Solis Safety Glasses
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- DIXON Washers
- KINGSWAY GROUP Grab Bars
- GRAINGER SBR Abrasion Resistant Rubber
- MCR SAFETY Replacement Visors for Face Shields
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 119LKCPMAA0010 Non Code Steam Cast Iron Safety Relief Valve, 10 Psig, 3 x 4 Inch Size, Flange x FNPT
€6,015.92 /unit
