APOLLO VALVES 119JGCLMAA0035 ASME Section VIII Steam Cast Iron Safety Relief Valve, 35 psig, 1-1/2 Inch Size, x 2 1/2 Inch Size, Flange x FNPT
35 psig
J
1 1/2"
SEC VIII Steam
Get it by Thursday, May 21
€3,590.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | VIII |
| Color | Gray |
| Connection Type | Flange x FNPT |
| D-1 | 6.13 |
| Dimensions | 15" x 4" x 4.31" |
| Disc Material | Stainless Steel |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 3267 lbs./hr. |
| For Media | Steam |
| Install Height | 15" |
| Length Of Connection 1 | 4.31" |
| Max. Medium Temp. | 450°F |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Orifice Size | 1.358 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 2.88" |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Metal |
| Seat Type | Optically Flat Lapped Seat |
| Series | 119 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 35 psig |
| Shape | Straight |
| Size | 1 1/2" x 2 1/2" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 2.7 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 3.12" |
| Z2 | 3.12 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
| Ship height (cm) | 9.4 |
| Ship length (cm) | 10.95 |
| Ship width (cm) | 7.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Connection Type | Size | Spring Material | Seat Material | Disc Material | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 119LKCAMAA0025 | Flange x FNPT | 3" x 4" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €6,015.92 | |
| 119KHCLMAA0018 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,125.22 | |
| 119KHCLMAA0020 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,162.02 | |
| 119KHCLMAA0025 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,162.02 | |
| 119KHCLMAA0022 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,125.22 | |
| 119KHCLMAA0030 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,125.22 | |
| 119KHCLMAA0027 | Flange x FNPT | 2" x 3" | Stainless Steel | Metal | Stainless Steel | None | Cast iron | €4,125.22 |
Explore Products
- STAFFORD MFG 15L104CP Shaft Mounting Collar, 2 Piece Split, 1 Flat Surface, 1-1/4 Inch Square Bore, Steel
- LYNDEX-NIKKEN E40-058 Collet, Round Face, 29/32 Inch Size
- APOLLO VALVES 68PXCRLT38 APOLLO 68PXCRLT38
- EATON 47-52809 Distribution Equipment
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB6Y009 Mounting Base F/16mm Push Buttons
- MAIN FILTER INC. MF0879057 852753DRG100 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 100 Micron, Viton Seal, 7.48 Inch Height
- VOLKEL 80524 Machine Tap, ISO 529/BHSS-G, M 2.6 x 0.45 Size
- APPROVED VENDOR 6KC78 Pipe Nipple Assortment Galvanised 1/2 In
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Tape Machine and Dispenser Accessories
- Concrete Mixer Accessories
- Threading Tools
- Plunger Pumps
- Wheel Risers
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 3B
- IRONCLAD I-Viz Reflective Green Task Specific Gloves
- ANSELL 11-531 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, Without Pad
- EGA PRODUCTS Walk-Thru Dock Ladder
- KURIYAMA Breathing Hose
- DECTRON USA Flexible Cable Covers
- OHAUS Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 119JGCLMAA0035 ASME Section VIII Steam Cast Iron Safety Relief Valve, 35 psig, 1-1/2 Inch Size, x 2 1/2 Inch Size, Flange x FNPT
€3,590.49 /unit
