WINSMITH E24CSFS42160EK Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, 3-Piece Coupled
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,522.91 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Coupling Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 143-145TC/182-184C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Coupled Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- HALLOWELL HBRL6024P-PL Bulk Rack Shelf 60 x 24 Inch Light Grey 3500 lb
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS BR20C1BLK Straight Receptacle, 20A 125V, 2P - 3W Grounding, 5-20R, Black
- T&S B-0805-WS Metering Faucet, Single Temp Deck Mt, And 1.5 GPM Aerator
- SPEC T42670 Extension Spring, High Precision, Stainless Steel, 61 mm Overall Length
- DORIAN AS-20R-ADWLNR-06
- REGAL 075714MS Spiral Point Tap, 1/2-20 NF, H3 Limit, 3 Flutes, Plug with TiAlN
- MAIN FILTER INC. MF0432834 PG350025 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 8.66 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Hex Head Cap Screws
- BNC Adapters
- Pneumatic Limit Valves
- Bolt Assortments
- General Purpose DC Motors
- DESTACO 3031, 3051 Series Pull Action Latch Clamps
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- ANSELL 97-011 Activarmr Cold Weather Work Gloves
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- TEMPCO Drum Immersion Heaters
- WEILER Cup Brush 3 Inch 1/4 4 500 Rpm
- GROUT-AIDE Applicator Bottles
- PALMGREN Horizontal Band Saws
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/8-12 Un
- MERSEN FERRAZ NH Fuse-Links, gG, 500VAC, Top Indicator/Live Gripping-Lugs, Size 4, 4a
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24CSFS42160EK Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, 3-Piece Coupled
€1,522.91 /unit

