WINSMITH E20XSFS4X230C1 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,013.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1.4375" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- BISHOP-WISECARVER 100FPB
- APPROVED VENDOR H3228IB Drill Bushing Type H Drill Size L
- BDG 20-1-10605R-MK Mechanics Gloves, Size M, Cut and Sewn Glove, Full Finger, Synthetic Leather, Black/Red
- SLOAN 388051 Stop Assembly, 1 Inch Size
- GRAINGER SSV-125NLH Ball Valve, 1 1/4 Inch Pipe, 1, 500 PSI CWP, 0-400 Deg F, Lever Handle
- REGAL 027751AS53 Spiral Point Tap, M8 x 1.25 Size, D5 Limit, 2 Flutes, Plug, With Nitride & Steam Oxide
- NEWCO FER-OV-PHIL-A2-6X016
- AMERICAN HAMMER AM4LNFG Soft Face Hammer, Lead, 4 Lb.
Explore More
- KEYSHAFT
- Drywall Specialty Tools
- Rolling Ladders
- Automated Gas Detector Test Systems
- Chromatography Syringes
- Oil Filters / Lube Filters
- AKRO-MILS 35225 Nest And Stack Totes
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Heavy Duty, Low Form
- MJ MAY Fiberglass Fabric, 54 Feet Length
- KRAFT TOOL CO. Trowels
- WATTS PWS20-2 Series Water Softeners
- STARRETT 1610/1611 Series Kleenscribe Layout Dyes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XSFS4X230C1 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€1,013.60 /unit

