WINSMITH E20XSFS3X120HC Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,233.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 3/4" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- BOSTON GEAR F01073
- GRAINGER SL530 Walk Ramp 800 Lb 5 Feet Length x 30 Inch Height
- JJ KELLER 47044 Handbook, Emergency Response Guidebook, Spanish
- GRAINGER 4000300612 Lateral Wye, 304 Stainless Steel, 2 Inch x 2 Inch x 2 Inch Pipe, Class 3000
- DIAMOND VANTAGE DXA2920P09H Grinding Wheel, 9 Inch Abrasive Wheel Dia, Diamond, 5/8 11 Arbor Hole Size, Type 29
- INGERSOLL-RAND 2910-826 Anvil
- PARKER 16H32B13A2BC
- GATES 4/5M500JB Belt, 19.69 Inch Length, 0.118 Inch Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Check Nut Wrenches
- Wheel Risers
- EZ-Clip
- Hitch Pins
- Power Pedestal Accessories
- LOUISVILLE FS4000 Series Fiberglass Step Ladders
- OIL SAFE Premium Pump Body Collars
- ADB HOIST RINGS MFG. Super Coil Hoist Rings
- TEMPCO Bulb and Capillary Thermostats
- REGAL Metric Hand Taps, HSS, Nitride & Steam Oxide
- KERN AND SOHN TVM-LB Series Test Stands
- ROTRON Dura Tek Vacuum Pumps, 3 Inch Frame Size, DC
- PARKER CPI TZ Series Tube Ferrules
- OIL SAFE Drum Adapter Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XSFS3X120HC Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€1,233.84 /unit

