WINSMITH E20MSFS42200B7 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
Get it by Wednesday, Apr 8
€1,526.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 143-145TC/182-184C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- GRAINGER P2S-HR030G-P Standard Plate Caster, 3 Inch Dia, 3 3/16 Inch Height
- GRAINGER 9697_36_48 Stainless Steel Sheet 321, 36 Inch X 4 Ft Size, 0.04 Inch Thick, 80 Rockwell Hardness
- MIRACLE LED 602282 Clamp Lamp Grow Fixture/Red Spectrum L, Bulb Included
- GATES 10/BX103 Cogged V-Belt, 105.907 Inch Length, 0.46 Inch Thickness
- VICKERS 25V-14A-1A-22R
- GROVE GEAR S8572463.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 53 X 4030
- DAYTON 3BB71 Sump Pump 1/2 Hp 1-1/2 Npt 10 Feet
Explore More
- FINISH 1ST
- GUARDAIR
- KEYSHAFT
- LUMINATION
- BLUE DEMON
- V-Belt Pulleys
- Portable Gas Heaters
- Welding Cable Connectors
- Flared Tube Fittings
- Wall Hydrants
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, Socket Weld
- ANSELL 32-125 Hynit Abrasion Resistant Gloves
- ANVIL AS913 Series 10-Hole Two Angle Clevis Connectors
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- SPEARS VALVES EverTUFF CPVC Ball Valves Commercial CTS, Socket With EPDM O-Ring Seal
- ANSELL 56-015 Alphatec Pvc Aprons
- APPLETON ELECTRIC Explosionproof Conduit Reducer Couplings
- CLEVELAND High Performance Roughing Powdered Metal Square End Mills
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MSFS42200B7 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
€1,526.28 /unit

