WINSMITH E20MSFS41190BT Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Monday, Apr 13
€1,526.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1.1875" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- GATES 14M-3136-125PS Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 224 Teeth
- MILWAUKEE 49-66-6366 Standard Impact Socket, 3/4 Inch Drive Size, 28 mm, 6-Point
- ANVIL 0332604206 Nipple, SCH 80, Black, Seamless, Pipe Size 1/8", Close Length 11"
- EATON C0750EBHFBFS Industrial Control Transformer, Type Mte, Pv 277V, Sv 120V, 750 Va, Cu Magnet Wire
- RETYZ PRT-S32FO-PA Releasable Cable Tie, 32 Inch Length, Fluorescent Orange, Max. 245 mm Bundle Dia
- APOLLO VALVES 541DCBJSCE0140Q SS Relief Valve with SS Trim, Screwed Cap, Silicone Seat, CE/PED with Test Reports, 140 Psig, 1/2 x 1 Inch, MNPT x FNPT
- EATON ECS98X8CAJ-C1C47P7S3 Combo Soft Starter, 460V, 250A Circuit Breaker Rating, Reduced Voltage
- MERSEN FERRAZ E301994 PC272UD90V18CTF Fuse, 1800A
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable GFCI
- Filter Housings
- Flat Safety and Security Mirrors
- Lawn Sprinklers
- Precision Motion Control Pulleys
- CAIMAN Heatrac Insulated Combo Cuff Winter Work Gloves
- IRONCLAD Cold Condition Waterproof Gloves
- DESTACO 860, 861, 890, 891 Series Pneumatic Power Clamps
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- PYRAMEX OTS Over the Spectacle Eyewears
- JACKSON SAFETY Lens Retainers
- ANVIL Galvanized Riser Clamps
- BDG Leather Cut Resistant Gloves
- BRIDGEPORT FITTINGS Couplings for Thin Wall EMT Metal Conduit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MSFS41190BT Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€1,526.28 /unit

