WINSMITH E20MDSS52160D4 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
Get it by Thursday, May 21
€1,446.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 143-145TC/182-184C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30 |
| Ship height (cm) | 15.9 |
| Ship length (cm) | 21.59 |
| Ship width (cm) | 24.13 |
| HS code | 8483404010 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- WOODHEAD 1200661539 883030A15M030 Cordset, 3 Pole, Male Female, 3m, DC22 Size, Shielded, PVC
- RITTAL WM242408NC Enclosure, 1/4 Turn Latch, 24 In Nominal Enclosure Ht, 24 In Nominal Enclosure Wd, 12/3R/4
- EATON FDE322521A34 Molded Case Circuit Breaker, 100-225A, 3-Pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc, Load Side, 1A-1B
- KIPP K0270.2082X50 Adjustable Handles 1.99 M8 Orange
- HUB CITY 0270-06868 Worm Reducer, 3.614 Hp, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
- NEWCO 29027
- WIHA TOOLS 32687 WIHA 32687
- MERIT BRASS 3612D-2406 Reducing Coupling, 1-1/2 x 3/8 in Nominal, FNPT End Style, 3000 lb
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Brushes
- Cordless Ratchets
- Drum Pumps
- Air Chain Hoists
- Lifting Bag
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Locking Pliers Sets
- LOC-LINE Fixed Mount
- KRYTOX NRT 8906 Series Nonreactive Grease
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Apparel Indura Fire Retardant Coveralls
- DAYTON Louver Flange Kit
- ACROVYN Rubstrips, Parchment, Acrovyn, 120 Inch Length
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated Electric Diaphragm Valves, SR Thread, EPDM O-Ring
- GROVE GEAR NH Series, B-D Style, 832 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- OHAUS Stir Bars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MDSS52160D4 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
€1,446.30 /unit

