FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Satin |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 15° |
| Head Size | 6 mm |
| Head Thickness | 3/16" |
| Head Type | Offset |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle | 0° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 4 7/8" |
| Ratcheting | No |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Sae Or Metric | Metric |
| Shape | Straight |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Standard |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 12.38 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Finish | Measurement Type | Box End Type | Wrench Length Style | Tether Style | Overall Length | Opening Angle | Number Of Points | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
54RZ14 | Satin | Metric | Twelve Point Box End | Standard | Tether Capable | 12 3/8" | - | 12 | €29.77 | |
![]() |
54RY65 | Chrome | SAE | Twelve Point Box End | Standard | Tether Capable | 5 7/8" | - | 12 | €11.29 | |
![]() |
54RZ12 | Satin | Metric | Twelve Point Box End | Standard | Tether Capable | 11 1/2" | - | 12.0 | €24.96 | |
![]() |
54RZ05 | Satin | SAE | Twelve Point Box End | Standard | Tether Capable | 26 3/8" | 15° | 12 | €235.23 | |
![]() |
54RZ39 | Black Oxide | SAE | Twelve Point Box End | Standard | Tether Capable | 19 5/8" | 15° | 12 | €94.32 | |
![]() |
54RZ41 | Black Oxide | SAE | Twelve Point Box End | Standard | Tether Capable | 22 3/4" | 15° | 12 | €95.79 | |
![]() |
54RY66 | Chrome | SAE | Twelve Point Box End | Standard | Tether Capable | 16 1/4" | 0° | 12 | €67.82 |
Explore Products
- AIR HANDLER 2GGA1 Pocket Air Filter, 24 x 20 x 22 Inch Nominal Filter Size, Orange, Fiberglass, 6 Pockets, 150 Deg. Max Temp
- ADVANCE TABCO DTC-K30-48L Korner Clean Dishtable, L-Shaped, R-L, 10-1/2 Inch Backsplash
- LYNDEX-NIKKEN 500-003 Collet, Round Face, 3/64 Inch Size
- BOSCH OSL300CR Oscillating Tool Blade, 3 Inch Blade Width, 3 Inch Overall Length, Carbide Grit
- EATON ECN0601EAA-C1 Non-Combination Reversing Starter, 208V/60 Hz, Nema 1, Nema Size 0, 3 Phase
- GRAINGER BULK-RS-NHS40-735 Neoprene Strip, 6 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A
Explore More
- KEYSHAFT
- Mobile Work Tables
- Scoop Shovels
- Garden Tool and Shovel Handles
- Pipetters
- Curb Ramps
- DESTACO 2017 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- VIEGA PROPRESS Reducers, Stainless Steel, Press x FTG, FKM
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- TEMPCO Drum Immersion Heaters
- ELDON JAMES Coupling
- CARLISLE FOODSERVICE PRODUCTS Utility Scrub Brush
- ACROVYN Crash Rail, Acrovyn, 240 Inch Length
- EATON Molded Case Circuit Breaker Finger Protections
- REGAL Unipass Drills and Taps, HSS, Bright
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54RZ11 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 6 mm Head Size, 4 7/8 Inch Length, Offset, Metric
€8.72 /unit







