FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Angle | 15° |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Double Hex |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Satin |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 15° |
| Head Size | 2 1/4" |
| Head Thickness | 1 1/16" |
| Head Type | Offset |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | SAE |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 26 3/8" |
| Ratcheting | No |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Shape | Straight |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Head Sizes | 2 1/4" |
| Wrench Length Style | Standard |
| Wrench Material | Carbon Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.87 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 66.99 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €62.64 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €75.81 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €77.22 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €96.54 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €139.34 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €7.24 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €8.42 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 071491 EF4B-S2-300RE Bearing S-2000, Bore Round, Steel, Shaft Size 3.0 Inch
- APPROVED VENDOR 24W564 Union 1/2 Inch C x Mnpt
- UNIWELD 92797 Service Connector, 90 Degree Bend, 3/16 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0586244 HEK0540195FSFB060VMB Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Viton Seal, 8.03 Inch Height
- MAXLITE MLFP24G44040 4000K LED Flat Panel, 40 W
- APPROVED VENDOR U22285.062.0001 Hex Nut, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, Gr. 2HM, Blk Oxide, Heavy Hex, Right Hand
- APPLETON ELECTRIC MLLEDS34D5BH
- WEG 00312ET3ECT213TF1-W2 13728748 Cooling Tower Motor, 3 HP, 6 Poles, 213T Frame, 3 Phase, 230/460//380 V 60//50 Hz, IC411-TEFC, F-1 Foot Mounted
Explore More
- KEYSHAFT
- Earthquake Safety Devices
- Absorbent Socks and Booms
- Electric Ceiling Heater Accessories
- Automatic Flush Valves
- Pushbutton Accessories
- ANSELL 56-009 Alphatec Medium Duty PVC Protective Aprons
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, U Bar
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- OK INDUSTRIES Wrap/Strip/Unwrap Tools
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- SEE ALL INDUSTRIES Caution Tag, Cardstock, 7" x 4"
- NEWBORN Push Disk
- HOFFMAN Proline Series High Performance Exhaust Vents
- MARTIN SPROCKET Conveyor Series Stock Bore B Type Roller Chain Sprockets, 2082 Chain Number
- TSUBAKI MZ Series Cam Clutches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54RZ05 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 2 1/4 Inch Head, 26 3/8 Inch Overall Length
€189.37 /unit





