FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Chrome |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 0° |
| Head Size | 9/16" |
| Head Thickness | 3/8" |
| Head Type | Standard |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | SAE |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle (deg.) | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 9 1/8" |
| Ratcheting | Yes |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Standards | Ansi B107.100 |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Head Sizes | 9/16" |
| Wrench Length Style | Extra Long |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
| Wrench Shape | Straight |
| Wrench Style | Extra Long |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 23.18 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €62.64 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €75.81 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €77.22 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €96.54 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €139.34 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €7.24 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €8.42 |
Explore Products
- EATON B27CGC15AP24 Non-Reversing Starter, 575 V, 110-120 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 15 A Ifl, 0.16-0.24 FLA
- DAYCO 89231 Belt Tensioner Industry Number
- SLOAN 3913082 ROYAL 190-1.5-8-3/4-LDIM-L Urinal Flushometer, Manual, 1.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush, 8.75 Inch Length
- SIOUX CHIEF 647AG2
- BROWNING 6H EB FR FB 2275410 Gear Coupling, Size 6, Finished Bore, Medium Carbon Steel
- GRAINGER ZUSANSR-FR-299 Neoprene Sheet, 12 x 24 Inch Size, 1 1/2 Inch Thick, Black, Closed Cell, 1-Sided Adhesive
- HAMILTON W-520-EH-3/4 Wheel, 5 Inch Wheel Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Miniature Pushbutton Switches
- Spill Containment Platform and Pallet Ramps
- Drip Irrigation System Accessories
- Warning Whips
- Hazardous Location Air Conditioners
- FABENCO G Series Universal Hinge Mount Safety Gates
- CHICAGO PNEUMATIC CP3550 Series Angle Grinders
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Neck, Round
- ANVIL AS686 Series Beam Clamps
- DAYTON Single Inlet Forward Curve Blowers
- MCR SAFETY Knit Cut Resistant Gloves
- HUMBOLDT Marshall Compactors
- SMITH BEARING CR-B/CR-XB Series Cam Followers, Regular Stud, Hex-Drive Socket
- MUELLER INDUSTRIES 155M Iron Body Simplex Basket Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54PN80 Combination Wrench, Alloy Steel, 9/16 Inch Head Size, 9 1/8 Inch Overall Length, Standard
€21.96 /unit





