WESTWARD 4NZN9 Combination Wrench, Alloy Steel, Chrome, 3/8 Inch Head Size, 7 Inch Overall Length, Offset
5.00% off
€40.68 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ratcheting Combination Wrench |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Chrome |
| Flexible Head | No |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Angle | 0° |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 15° |
| Head Size | 3/8" |
| Head Thickness | 5/16" |
| Head Type | Offset |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | SAE |
| Min. Arc Swing | 5° |
| Non-magnetic | No |
| Non-sparking | No |
| Number Of Geared Teeth | 72 |
| Number Of Points | 12 |
| Offset | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 7" |
| Ratcheting | Yes |
| Reversible | Yes |
| Reversing | Yes |
| Tether Capable | Standard Tool |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Head Sizes | 3/8" |
| Wrench Length Style | Extra Long |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
| Wrench Shape | Twist |
| Wrench Style | Twist Handle |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 25.65 |
| Ship width (cm) | 15.75 |
| HS code | 8204110030 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €62.64 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €75.81 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €77.22 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €96.54 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €139.34 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €7.24 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €8.42 |
Explore Products
- DYNABRADE 52062
- GAMBER-JOHNSON 7170-0140 Computer Mount Chevrolet Van G Series
- VERMONT GAGE 141249520 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.4952 Inch Size
- APPROVED VENDOR M51320.040.0020 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, 20 mm Lg., Oval, Phillips, Plain
- PBC LINEAR VW3 V-Guide Wheel Bearing, For Size 3 V-Guide Rails, 52100 Steel, 0.472 Inch Bore Dia
- ANVIL 0300116001 Reducing Cross Fitting, Black, Cast Iron, 2 1/2 Inch Nominal Pipe Size (a), 2 Inch Nominal Pipe Size (b), 1 Inch Nominal Pipe Size (c), 1 Inch Nominal Pipe Size (d)
- TSUBAKI 100Q22 SPKT
- THOMAS & BETTS 60178BT Aluminum Blank Tongue Lug, Blind End, Max 35kV, 750 kcmil Wire
Explore More
- KEYSHAFT
- Farm Duty Motors
- Stainless Steel Butt Weld Pipe Fittings
- Pry Bar Lever Dollies
- Regenerative Desiccant Compressed Air Dryers
- Cartridge Heaters
- DESTACO 2017 Series Horizontal Hold Down Clamps
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 3B
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile, Palm Dipped, 13 Gauge Thick
- ANVIL AS500H Series Channel With Holes
- DIXON Complete Assembly Frac Fittings
- MARTIN SPROCKET QD Bushed Type High Torque Sprockets, 5MM Belt Pitch
- LOUISVILLE Locks
- SPEAKMAN Cartridges
- HUMBOLDT HCM-4000 Series Compression Machines
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4NZN9 Combination Wrench, Alloy Steel, Chrome, 3/8 Inch Head Size, 7 Inch Overall Length, Offset
€42.82 /unit





