WEG SSW070171T5SZ Starter, 171 A | BC7RUH
WEG SSW070171T5SZ 10233130 Starter, 171 A
Item: BC7RUHModel: SSW070171T5SZCross Ref: 10233130
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
230v Heavy Duty Hp 50 hp
230v Std. Duty Hp 60 hp
460v Heavy Duty Hp 100 hp
460v Std. Duty Hp 125 hp
575v Heavy Duty Hp 125 hp
575v Std. Duty Hp 150 hp
Control Power Requirement 110-240V AC
Controller Type Basic
Enclosure Type Open, Enclosed
Environment Panel Mount
Frame 3
Frame Size 3
Heavy Duty Amps 94A
Input Voltage 220-575V AC
Internally Bypassed Yes
Ip Rating Ip00, Ip20
Mounting Panel, Wall
No. Of Controlled Output Phases 3
No. Of Input Phases 3
No. Of Output Phases 3
Nominal Input Voltage 220-240/440-480/575V AC
Nominal Output Voltage 220-240/440-480/575V AC
Output Frequency Range 50-60 Hz
Output Type SCR
Phase 3
Power Supply 220-575V
Rated Current 171A
Sccr Rating 65 kA
Series SSW07 Series
Standard Duty Amps 130A
Starts Per Hour 3
Temp. Rating 0°C to 55°C