FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Amps Rating | 9A |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Assembly Method (start Key) | Plastic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 180-208/208-240V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 180-208/208-240V |
| Enclosure Type | NEMA 4/4X , NEMA 4X |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 5.6-8A |
| Horsepower Rating | 1 hp |
| Hp | 1/3 hp, 1 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 2 |
| Overload Relay | 5.6-8A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase | 1 |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Rated Current | 9A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | PESWS Series |
| Start Type | Direct Single Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.01 |
| Ship height (cm) | 21.9 |
| Ship length (cm) | 11.26 |
| Ship width (cm) | 11.4 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Voltage Rating | Amps Rating | Enclosure Type | Phase | Number Of Poles | Enclosure Material | Starter Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PESWS-12V24AX-RM31 | - | - | - | 1 | - | - | - | €162.64 | |
![]() |
PESWS-25V18AX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €174.91 | |
![]() |
PESWS-25V24EX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-9V18EX-RM28 | - | - | - | 1 | - | - | - | €125.58 | |
![]() |
PESWS-50V24AX-RM38 | 208/230V AC | 50A | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €420.93 | |
![]() |
PESWS-25V18EX-RM34 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-18V18EX-RM32 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €149.81 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 912124500 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 24.50 mm Size
- DAYTON 2000416003 Load Wheel
- KIPP K0122.5161X70 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M16 Thread Size, 70 mm Stud Length
- VOLLRATH XSLT1313 Auto Arm Bush
- DYNABRADE 91947 JD-0 Screw
- MERIT BRASS 2024-550 Pipe Nipple, 1-1/2 in x 5-1/2 in L MNPT, Brass, SCH 40/STD, Domestic
- TURNSTILE HGGE-S-LE Hi Gate
- FIBRE-METAL BY HONEYWELL E1SW71A000 Hard Hat Full Brim E/g/c Swing Strap Blue
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Drills
- Rope Tie Downs
- Drum Cradles and Tippers
- Agricultural Fans
- Irrigation Fittings
- MILLER ELECTRIC Metalworker Welding Gloves
- RUD CHAIN VLBS Weld On Blocks
- MUELLER INDUSTRIES 105MDT Silent Check Valves
- KABA ILCO Offset Pivot Hinge
- SPEARS VALVES PVC Class 125 Molded Reducer Bushings
- CASH VALVE Pistons
- FEBCO RK-825YD/826YD Series Backflow Preventer Repair Kit
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.437 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESWS-B9V24AX-RM62 14655881 Enclosed Starter, 1 Phase, 9A Rated, 5.6-8 A Range, On/Off Control, Plastic Crate, 180-208V50HZ/208-240V60HZ
€148.30 /unit







