FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Assembly Method (start Key) | Plastic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 120V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 120V |
| Enclosure Type | NEMA 4/4X , NEMA 4X |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 11-17.A |
| Horsepower Rating | 3 hp |
| Hp | 33/100 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 2 |
| Overload Relay | 11-17A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase | 1 |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Rated Current | 18A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | PESWS Series |
| Start Type | Direct Single Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1 |
| Ship height (cm) | 21.9 |
| Ship length (cm) | 11.26 |
| Ship width (cm) | 11.4 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Voltage Rating | Amps Rating | Enclosure Type | Phase | Number Of Poles | Enclosure Material | Starter Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PESWS-12V24AX-RM31 | - | - | - | 1 | - | - | - | €162.64 | |
![]() |
PESWS-25V18AX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €174.91 | |
![]() |
PESWS-25V24EX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-9V18EX-RM28 | - | - | - | 1 | - | - | - | €125.58 | |
![]() |
PESWS-50V24AX-RM38 | 208/230V AC | 50A | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €420.93 | |
![]() |
PESWS-25V18EX-RM34 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-18V18EX-RM32 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €149.81 |
Explore Products
- REGAL 027813AS33 Hand Tap, M24 x 2 Size, D7 Limit, 4 Flutes, Bottom, Metric With Nitride
- ZSI-FOSTER BLO-3003 ZSI BLO-3003
- SPEARS VALVES 401-202 Reducer Tee, Socket, Schedule 40, 1-1/2 x 1-1/4 x 1 Size, PVC
- SENSOREX CALBOX-MB Calibration box for Modbus Sensor
- HEXARMOR 3055-M (8) Knit Gloves, Size M, ANSI Cut Level A4, Palm, Dipped, Nitrile, Smooth, Silicone-Free
- OSG 1025908 Straight Flute Tap, #12-28 Thread Size, 9/16 Inch Thread Lg, TiCN, H3, Bottoming
- YORK S1-025-26392-001 Limit Switch, Spst, 150 Deg Open/110 Deg Close
- MAIN FILTER INC. MF0680740 P566508 Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 25.709 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Regulators
- Traffic Doors
- Portable Stage Package Accessories
- Dielectric Footwear
- Dock Levelers
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- REESE Pintle Hook Mounting Plates
- ANSELL 11-920 Hyflex Blue Nitrile Coated Gloves
- ANSELL 58-430 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Heavy Duty
- DIXON Ball Valves, Full Port
- MARTIN SPROCKET Pin Punches
- SMC VALVES Peapp Series Polyethylene Tubing
- REGAL Unipass Taper Pipe Drills and Taps, HSS, Steam Oxide
- STARRETT 701 Internal Groove Micrometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESWS-B18D15AX-RM66 13339200 Enclosed Starter, 1 Phase, 18A Rated, 11-17 A Range, On/Off Control, Plastic Crate, 120V50/60HZ
€162.64 /unit







