FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Coil Voltage | 208-240V |
| Control Frequency | 50/60 Hz |
| Control Voltage | 180-208/208-240V |
| Hp | 1/2 hp |
| Number Of Box | 4 |
| Overload Setting Range | 2.8-4A |
| Phase | 1 |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Single Phase |
| Type | Start/Stop And Reset |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 29.46 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Voltage Rating | Amps Rating | Enclosure Type | Phase | Number Of Poles | Enclosure Material | Starter Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PESWS-12V24AX-RM31 | - | - | - | 1 | - | - | - | €162.64 | |
![]() |
PESWS-25V18AX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €174.91 | |
![]() |
PESWS-25V24EX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-9V18EX-RM28 | - | - | - | 1 | - | - | - | €125.58 | |
![]() |
PESWS-50V24AX-RM38 | 208/230V AC | 50A | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €420.93 | |
![]() |
PESWS-25V18EX-RM34 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-18V18EX-RM32 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €149.81 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 2345401 Water Gauge, 3/4 Inch Steel, Stainless Steel, Top
- CASH VALVE FR1FEWESFVES01-D1 Pressure Valve, 1 Inch Size, Iron, Water/Air, 0-20 PSI
- TB WOODS FLMPB QD Bushing, Ductile Iron, FL Size, 1 inch Bore Dia., No Keyway
- JET TOOLS JT9-698065 Milling Machine, 3 Quill Axis DRO, X Y And Z Axis Powerfeed
- VERMONT GAGE 122107410 Step Gage, Class Z
- THOMAS & BETTS 5340GR-SG Connector, 4 Inch Size
- SMC VALVES LVQ400-Z13N
- HEIL QUAKER 1014828 Vent Pressure Switch
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Banners and Posters
- Vented Gas Heaters
- Halogen Leak Detector Accessories
- ORP Meters
- Boring Bars
- VALTERRA PVC Gate Valve, Spigot
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- MUELLER INDUSTRIES 107MAT Silent Check Valves
- APPROVED VENDOR Dielectric Union, FIP x Solder
- ANVIL 90 Deg. Elbows
- MARTIN SPROCKET Double Stock Bore B Type Roller Chain Sprockets, 100 Chain Number
- BALDOR / DODGE High Speed Taper Lock Flange Assemblies
- NIBCO Elbows, 90 Degrees, Intermediate Radius
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESWS-9V24AX-RM26 Magnetic Starter, 0.5 HP, 230 V , 208-240 Control V, NEMA 4X, Start/Stop/Reset
€139.03 /unit







