FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Coil Voltage | 120V |
| Control Frequency | 50/60 Hz |
| Control Voltage | 110/120V |
| Hp | 3 hp |
| Number Of Box | 6 |
| Overload Setting Range | 25-40A |
| Phase | 1 |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Single Phase |
| Type | Start/Stop And Reset |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 20.57 |
| Ship length (cm) | 14.25 |
| Ship width (cm) | 18.03 |
Product Variants
| Product | Model | Voltage Rating | Amps Rating | Enclosure Type | Phase | Number Of Poles | Enclosure Material | Starter Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PESWS-12V24AX-RM31 | - | - | - | 1 | - | - | - | €162.64 | |
![]() |
PESWS-25V18AX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €174.91 | |
![]() |
PESWS-25V24EX-RM33 | - | - | - | 1 | - | - | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-9V18EX-RM28 | - | - | - | 1 | - | - | - | €125.58 | |
![]() |
PESWS-50V24AX-RM38 | 208/230V AC | 50A | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €420.93 | |
![]() |
PESWS-25V18EX-RM34 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €161.47 | |
![]() |
PESWS-18V18EX-RM32 | 115V AC | - | NEMA 4X | 1 | - | Plastic | - | €149.81 |
Explore Products
- AMERICAN TORCH TIP 17 Tig Torch 150 Amp
- EATON DS7-34DSX007N0-D Reduced Voltage Standard Soft Start Controller With Internal Bypass, 24 VDC V Coil
- TSUBAKI 35B26F-3/4
- ADAPT-ALL K9235-20-08
- VERMONT GAGE 912118380 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 18.38 mm Size
- WINSMITH E35MDSS52240FT Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
- VERMONT GAGE 141178610 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7861 Inch Size
- MARTIN SPROCKET ML-090 x 1 1/8
Explore More
- KEYSHAFT
- Sleeve and Thimble Kits
- High Force Hydraulic Punch and Die Sets
- Negative Air Machines
- Sight Plugs
- Oil Burner Parts
- OIL SAFE Energy Safe Cabinets
- DWYER INSTRUMENTS 1950 Series Explosion-Proof Differential Pressure Switches
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT Silent Check Valves
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Hot-Dipped Galvanized
- CASH VALVE Brass Pressure Regulator, for Water and Fuel, A Series
- SPEARS VALVES Bolted Coupling Bolt Kits, Stainless Steel Bolt
- WRIGHT TOOL 1/2 Inch Drive Extensions
- MARTIN SPROCKET Simplex Taper Bushed Metric Roller Chain Sprockets, 20B-1 Chain Number
- TSUBAKI SL Series Power-Locks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESWS-40V18AX-RM35 Magnetic Starter, 3 HP, 115 V, 120 Control V, NEMA 4X, Start/Stop/Reset
€215.28 /unit







