WEG PCQ115H 10577833 Pool & SPA Single-Phase Motor, 1.5 HP, 3600 RPM, 230 V, 1 Phase, ODP, 48Y Frame, Square Flange-Start Capacitor-High Service Factor
Get it by Thursday, Apr 9
€490.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Application | Pool & Spa |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 76.3% |
| Electrical Type | Capacitor Start |
| Enclosure Iec | IP21 |
| Enclosure Nema Rating | Open Dripproof |
| Enclosure Type | ODP |
| Frame | 48Y , M48Y |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 7.5A |
| Hp | 1 1/2 hp |
| Insulation Class | Class B |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Nema Frame | NEMA M48Y |
| Nema Mount | Square Flange |
| No Load Amps | 3.9A |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Hp | 1 1/2 hp |
| Output Kw | 1.1 kW |
| Output Rpm | 3500 RPM |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.85 |
| Product Datasheet | weg-pcq115h.pdf |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Thermal Protection | Automatic |
| Torque | 2.22 lbs.-ft. |
| Voltage | 115-230V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 25.4 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Full Load Amps | Hp | Frame | No Load Amps | Torque | Output Kw | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PCJ115 | 115/230V | 8.85/17.7A | 1 1/2 hp | 56J | 5.25/10.5A | 2.25 lbs.-ft. | 1.1 kW | 1 | €357.92 | |
![]() |
PCJ110 | 115/230V | 6.25/12.5A | - | 56J | 4.15/8.3A | 1.49 lbs.-ft. | 0.75 kW | 1 | €313.77 | |
![]() |
PCQ110 | 115/230V | 6.25/12.5A | - | 48Y | 4.15/8.3A | 1.49 lbs.-ft. | 0.75 kW | 1 | €328.10 | |
![]() |
PCQ120H | 230V | 9.2A | - | 48Y | 3.6A | 2.97 lbs.-ft. | 1.5 kW | 1 | €596.53 | |
![]() |
PCQ120 | 230V | 9.3A | - | 48Y | 3.9A | 2.99 lbs.-ft. | 1.5 kW | 1 | €490.36 | |
![]() |
PCQ105H | 115/230V | 4.55/9.1A | 1/2 hp | 48Y | 3.85/7.7A | 0.737 lbs.-ft. | 0.37 kW | 1 | €299.04 | |
![]() |
PCQ103H | 115/230V | 3.45/6.9A | 33/100 hp | 48Y | 2.9/5.8A | 0.487 lbs.-ft. | - | 1 | €286.63 |
Explore Products
- VICKERS 2520V-21A-11-1-CC-22R
- GRAINGER M07040.080.0035 Socket Head Cap Screw, M8x1 Thread Size, Cylindrical, 35 mm Lg., 8 mm Head Ht.
- EATON 9-3006-3 Magnet Coil, 440/480 V, 50/60 Hz
- PIC GAUGES 4001-2LCB Compound Gauge Heavy Duty 4 Inch 30/0/15psi
- APPROVED VENDOR 24D001 Lug 1 Hole 1/0awg 42 Die Pink
- WRIGHT TOOL 2214B Replacement Hex Bit, 1/4 Inch Drive, 1-11/32 Inch Bit Length
- EATON UVH1RP08K Field Mounted Undervoltage Release Mechanism, 110 to 127 VAC, 50/60 Hz
- GATES 865L8 Micro-V Belt, L Section
Explore More
- KEYSHAFT
- Below-the-Hook Lifting Magnets
- Digital Pressure and Vacuum Gauges
- Indexable Boring Bars
- Roof Repair Products and Tools
- Weld Cleaning System Accessories
- WESTWARD Knee Pads
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- DESTACO 351 Series Pull Action Latch Clamps, Narrow Base
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 20 mm Glass Culture Tubes
- COXREELS LG Series Spring Driven Hose Reels
- TENNSCO Seismic Support Channel
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Standard, Full Finger, Wing Thumb
- STEARNS BRAKES 333 Series Brakes
- SANDPIPER Chamber, Inner, Teflon Coated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PCQ115H 10577833 Pool & SPA Single-Phase Motor, 1.5 HP, 3600 RPM, 230 V, 1 Phase, ODP, 48Y Frame, Square Flange-Start Capacitor-High Service Factor
€490.36 /unit


