WEG ESWS-B9V24A-RM28 10712046 Magnetic Starters, 0.33 HP, 115V, 1 HP, 230 V, 1 Phase, NEMA 1, START/STOP/RESET
Get it by Tuesday, Apr 14
€217.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Assembly Method | Metallic Crate |
| Assembly Method (start Key) | Metallic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 180-208/208-240V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 180-208/208-240V |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 5.6-8A |
| Horsepower Rating | 1 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 2 |
| Overload Relay | 5.6-8A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Product Datasheet | weg-esw-b12d15a-r30.pdf |
| Rated Current | 9A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | ESWS Series |
| Start Type | Direct Single Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.5 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 13.97 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
ESWS-B12D15A-RM30 | 2 | €246.60 | |
![]() |
ESWS-B12V24A-RM30 | 2 | €204.80 | |
![]() |
ESWS-B18D15A-RM31 | 2 | €257.40 | |
![]() |
ESWS-B18D15A-RM32 | 2 | €257.40 | |
![]() |
ESWS-B18V24A-RM32 | 2 | €257.40 | |
![]() |
ESWS-B25D15A-RM33 | 2 | €268.20 | |
![]() |
ESWS-B25V24A-RM33 | 2 | €222.98 |
Explore Products
- COXREELS 5424-25
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24-030-RE Gas Spring, Heavy Duty Nitrogen, Carbon Steel, M24X1.5 Rod Thread Size
- BOSTON GEAR S842-BR-18K Helical Speed Reducer
- WATTS 3555-1008 0959191 Straight Valve, 1/2 Inch x 3/8 Inch Size, Plastic
- BEHRINGER SYSTEMS SHT41050-PPSB BEHRINGER PIPE SYSTEMS SHT41050-PPSB
- BRIDGEPORT FITTINGS 231-SW Set Screw Connector, Steel, 3/4 Inch Trade Size, 1 1/2 Inch Length, Non-Insulated, White
- CLEVELAND C81828 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 5/32 Inch Milling Dia, 5/16 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Cordless Crimpers
- Stick Electrodes
- Buriable Gas Fittings
- Fence Rails
- ANSELL 74-045 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Lime
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors
- RUD CHAIN INOX-STAR Stainless Steel Eye Bolts, Metric
- EDWARDS SIGNALING Wiring Harness
- GENERAL ELECTRIC NEMA, Contactor
- SMC VALVES Speed Control Valve with 5/32" Tube Size
- GORILLA MILL Non Center Carbide End Mill
- HUB CITY GW801 Series Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWS-B9V24A-RM28 10712046 Magnetic Starters, 0.33 HP, 115V, 1 HP, 230 V, 1 Phase, NEMA 1, START/STOP/RESET
€217.80 /unit







