FREE delivery on orders over €150
WEG ESWF-25V18N4-D12 14641456 Magnetic Starter, 7.5/7.5/15/15 HP, 200/230/460/575 V, 120 Control V, NEMA 4, F-2, H-O-A Selector Switch, On/Off, Rotary Handle, Reset
Item: BC2FWMModel: ESWF-25V18N4-D12Cross Ref: 14641456
7 In Stock
Ships within 2 days via
€1,206.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Hand/Off/Auto Selector Switch |
| Control Voltage | 120V |
| Disconnect Switch Type | Circuit Breaker Rotary Handle Disconnect |
| Enclosure Type | NEMA 4 , Type 4/12 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 15 hp |
| Hp | 7 1/2 hp, 15 hp |
| Main Voltage | 460V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8" |
| Nominal Width | 12" |
| Panel Type | Across The Line |
| Phase | 3 |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWF Series |
| Voltage Rating | 200/230/460/575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
| Ship height (cm) | 35.56 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 30.48 |
Product Variants
| Model | Voltage Rating | Enclosure Type | Phase | Enclosure Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ESWF-95T04N4-D23 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €2,450.11 | |
| ESWF-50T04N4-D19 | 230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,604.23 | |
| ESWF-40V18N4-D14 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,457.98 | |
| ESWF-50V24N4-D19 | 230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,483.31 | |
| ESWF-40V24N3-D14 | 200/230/460/575V AC | NEMA 3R | 3 | - | €1,085.19 | |
| ESWF-9V47N4-D07 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,063.49 | |
| ESWF-9V24N4-D09 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,063.49 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0277345 BT8840MPG Interchange Spin-On Filter, Glass, 15 Micron Rating, Buna Seal, 6.13 Inch Height
- ZSI-FOSTER B-6602-12-10 ZSI B-6602-12-10
- MERIT BRASS V310FP-04 Ball Valve, 1/4 Inch Size, T316 3 Pc, F/P, 1000 WOG
- WIHA TOOLS 39182 WIHA 39182
- MERSEN FERRAZ ATMR1/4 UL Class CC Fuse, Fast Acting, 1/4 A, ATMR, Cylindrical Body, Nonindicating, 600V DC
- EATON E48KL01 Safety Interlock Switch Key
- TELEMECANIQUE SENSORS ZCD39 Limit Switch 240Vac 5A Metal Zcd
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB4BJ4 Selector Switch Non-illuminated Extended
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Curtains
- Vacuum Cleaner Hoses
- Cordless Ratchets
- Wire Spool Carts
- Blade Disposals
- REVCOR Propeller, 12 inch
- DICKSON 4 Inch Charts
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Nomex
- ANSELL 56-015 Alphatec Pvc Aprons
- CONDOR Ergonomic Knee Supports
- BUSSMANN D Series Specialty Fuses
- REELCRAFT Studs
- SAFTCART Cylinder Brackets
- LOVEJOY ES Series, Single Beam Set Screw Style Coupling Metric Bores
- ARO 1500 Series Regulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWF-25V18N4-D12 14641456 Magnetic Starter, 7.5/7.5/15/15 HP, 200/230/460/575 V, 120 Control V, NEMA 4, F-2, H-O-A Selector Switch, On/Off, Rotary Handle, Reset
€1,206.73 /unit


