WEG E01818EP3Y160LF3-W22 14414845 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 25 HP, 1780 RPM, 460 V
Get it by Monday, Apr 13
€2,642.68 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 280% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91.2% |
| Efficiency @ 50% | 90.5% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 160L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 159/276A |
| Locked Rotor Time (cold) | 21 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 260% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 3.81 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 8.41/14.6A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 61 dBA |
| Output Rating | 18.5 kW , 25 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 203A (ISO 12944-C2) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.71 |
| Power Factor 75% | 0.81 |
| Power Factor_100% | 0.85 |
| Rated Current | 20.9/36.3A |
| Rated Speed | 1470 RPM |
| Rated Torque | 88.7 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1500 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 2% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1500 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 155°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 147.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Grounding Lugs | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E07512EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 100 hp | Double | €16,046.02 | |
| E03718EP3Y225SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 225 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 50 hp | Double | €6,800.11 | |
| E02212EP3Y200LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €4,837.96 | |
| E02236EP3Y180MF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 180 M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €3,431.07 | |
| E09036EP3Y280SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 280 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 125 hp | Double | €16,280.86 | |
| E11036EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | Double | €20,465.64 | |
| E01112EP3Y160LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 160 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 15 hp | Single | €3,105.10 |
Explore Products
- TSUBAKI C2042K22LRB Roller Chain
- TITAN FASTENERS AXS06
- APPLETON ELECTRIC LPAL7010G480 High Pressure Sodium Light Fixture, 70W, 1 Inch Hub Size
- DOLPHIN COMPONENTS CORP DC-1NB Cable Clamp, 13/64 In Mounting Hole Dia., 1 In Clamping Dia., 1/16 In Thk., Nylon
- GRAINGER ZUSAS2X3 O-Ring, 3 mm Inside Dia, 7 mm Outside Dia, 7 mm Actual Outside Dia, Red
- VON DUPRIN 9975L-06-F 3 313 RHR Mortise, 1 3/4 Inch Door Thick, 36 in, Fits 4 3/4 Inch Stile Width
- TB WOODS P11220M230 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 11.5 inch Hub Dia., 230mm Belt Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Rolling and Combination Tool Cabinets
- Y and Basket Strainers
- Temp./Humidity/Pressure Transmitter Acc.
- Rotary Joint Cartridges
- Microbiology and Staining Supplies
- VERMONT AMERICAN High Carbon Steel Metric Taps
- SUNDSTROM SAFETY Auto Welding Lens
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 3B
- VIBCO 6P Series Heavy Duty Electric Vibrators
- WATTS Vacuum Breakers
- EATON JD Series Complete Molded Case Circuit Breakers, J Frame
- BALDOR / DODGE P2B, Set Screw Ball Bearings
- NIBCO U51BC-E Series Ball Check Valves, True Union, Corzan CPVC Schedule 80, Universal Ends, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E01818EP3Y160LF3-W22 14414845 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 25 HP, 1780 RPM, 460 V
€2,642.68 /unit

