WEG E01812EP3Y200LF3-W22 14414757 General Purpose Motor, Cast Iron 200L Frame, 25 HP, 1175 RPM, 460 V
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,800.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 220% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 30.197" |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 90.8% |
| Efficiency @ 50% | 91.5% |
| Efficiency @ 75% | 91.4% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Fl Efficiency | 91.3% |
| Flamps@415 V | 35.2A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 200 L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 25 hp |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 18.5 kW |
| L.r. Amperes | 121/210A |
| Locked Rotor Time (cold) | 27 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 15 sec. |
| Locked Rotor Torque | 190% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M50 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M50 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 8.34 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 7.77/13.5A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 60 dBA |
| Output Rating | 18.5 kW , 25 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 203A (ISO 12944-C2) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.71 |
| Power Factor 75% | 0.8 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Rated Current | 21.2/36.9A |
| Rated Speed | 970 RPM |
| Rated Torque | 134 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000/1200 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 3% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 155°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 212.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Grounding Lugs | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E07512EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 100 hp | Double | €16,046.02 | |
| E03718EP3Y225SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 225 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 50 hp | Double | €6,800.11 | |
| E02212EP3Y200LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €4,837.96 | |
| E02236EP3Y180MF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 180 M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €3,431.07 | |
| E09036EP3Y280SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 280 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 125 hp | Double | €16,280.86 | |
| E11036EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | Double | €20,465.64 | |
| E01112EP3Y160LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 160 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 15 hp | Single | €3,105.10 |
Explore Products
- 80/20 2151 1 x 2 Inch End Mount Pressure Manifold Plate, 1/4 Inch Npt
- NIBCO CA09220 4511, 4511R Socket Tee/Reducing Socket Tee, S x S x S, 12 Inch Size, PVC, Dark Grey
- SIGNODE M1860-4 Pulling Pawl Spring
- DORIAN SNMG-432-PER-DPC25UT
- GEARENCH SCTB614H-1338
- GRAINGER 77696000139 5 Inch Coated Fiber Disc, 7/8 Inch Hole Size, 36 Grit Aluminium Oxide
- GROVE GEAR EL8260564.18 EL-HMQ826-15-H1-140-18 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Aluminum
- BUSSMANN SOX
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Cylinder Lockouts
- Engine Lathes
- Hand Impact Drivers
- Air Vents
- Food Storage Shelving Accessories
- CONDOR Back Supports With Stay, Elastic, Detachable Knit Elastic
- TYGON 2001 Chemical Resistant Pump Tubings
- KEO Combined Drill And Countersink Sets
- VULCAN HART Top Panel
- SPEARS VALVES PVC 100 PSI 22-1/2 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- VESTIL LAD-RAF Series Roll-A-Fold Ladders, Grip Strut
- WHEATON Lab Storage Racks
- TJERNLUND Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E01812EP3Y200LF3-W22 14414757 General Purpose Motor, Cast Iron 200L Frame, 25 HP, 1175 RPM, 460 V
€4,800.97 /unit

