WEG E01118EP3Y160MF3-W22 14414752 General Purpose Motor, Cast Iron 160M Frame, 15 HP, 1780 RPM, 460V, 9.20 A No Load Current
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,706.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 250% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 23.543" |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 89.8% |
| Efficiency @ 50% | 89.5% |
| Efficiency @ 75% | 90.2% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Fl Efficiency | 90.3% |
| Flamps@415 V | 20.9A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 160 M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 11 kW |
| L.r. Amperes | 75.7/131A |
| Locked Rotor Time (cold) | 21 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 200% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 2.49 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 5.24/9.1A |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 61 dBA |
| Number Of Pins | 6 |
| Output Rating | 11 kW , 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.69 |
| Power Factor 75% | 0.79 |
| Power Factor_100% | 0.85 |
| Rated Current | 12.6/21.9A |
| Rated Speed | 1470 RPM |
| Rated Torque | 52.7 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1500/1800 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1500 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 123.31 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 59.79 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Grounding Lugs | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E07512EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 100 hp | Double | €16,046.02 | |
| E03718EP3Y225SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 225 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 50 hp | Double | €6,800.11 | |
| E02212EP3Y200LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €4,837.96 | |
| E02236EP3Y180MF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 180 M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | Single | €3,431.07 | |
| E09036EP3Y280SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 280 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 125 hp | Double | €16,280.86 | |
| E11036EP3Y315SMF3-W2 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 315 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | Double | €20,465.64 | |
| E01112EP3Y160LF3-W22 | 380-400-415/660-690/460V AC | - | 160 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 15 hp | Single | €3,105.10 |
Explore Products
- SMC VALVES CD85N20-50C-A Round Body Cylinder, 20 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- GRAINGER BULK-RS-N60TXT-76 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Textured
- MI-T-M HX-0235 Hour Meter
- CARLON E98TSCM-CAR Single Gang weatherproof Vertical Mount Toggle Switch Box Cover To White
- KIPP K0269.31087X35 Adjustable Handles 1.38 M10 Blue
- BALDOR / DODGE 000613 Px70 Fb X 1-3/4 Flange Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Timers
- Industrial and Fire Hose Nozzles
- Grommet Edging
- Chemical-Resistant Pedestal Pumps
- Pulsation Dampener
- DWYER INSTRUMENTS DBT Series Digital Solar-Powered Bimetal Thermometers
- MCR SAFETY Leather Welding Work Gloves, Premium Grain Goatskin
- PROTO Impact Socket, 8 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial
- REESE Pintle And Ball Combinations
- OK INDUSTRIES Manual Wire Wrap Kits
- BRADY Pipe Marker, Cooling Water
- APPLETON ELECTRIC RB Series Threaded Rigid Conduits
- WOODHEAD 130048 Series Cordset
- SMC VALVES Vs4 Series Solenoid Valve
- TE-CO Tugger T-Slot Bolts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E01118EP3Y160MF3-W22 14414752 General Purpose Motor, Cast Iron 160M Frame, 15 HP, 1780 RPM, 460V, 9.20 A No Load Current
€1,706.49 /unit

