WEG E00536EP3YAX132SF3-W 12381519 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, IE2, 5.5 KW, 2 Poles, 132S Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC-B3T
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,876.32 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 270% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 17.795" |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 87.6% |
| Efficiency @ 50% | 87% |
| Efficiency @ 75% | 87.6% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Fl Efficiency | 88% |
| Flamps@415 V | 10.5A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 132 S |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 7 1/2 hp |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 5.5 kW |
| L.r. Amperes | 42.3/73.4A |
| Locked Rotor Time (cold) | 18 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 10 sec. |
| Locked Rotor Torque | 190% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M32 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M32 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 0.468 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 2.22/3.85A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 2 |
| Noise Level | 67 dBA |
| Output Rating | 5.5 kW , 7 1/2 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.74 |
| Power Factor 75% | 0.83 |
| Power Factor_100% | 0.88 |
| Rated Current | 6.22/10.8A |
| Rated Speed | 2925 RPM |
| Rated Torque | 13.2 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3000 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 2.5% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 61.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET P388M30-1610 Sprocket, 1610 Bushing, 1.625 Inch Max Bore, 38 Teeth, Steel
- APPROVED VENDOR 2XPU9 Rod Polypropylene Clear 2 Inch Diameter x 1 Feet Length
- IPS ABA1451517GASHF Full Kit, Clsc, Touchtoe Stopper, Brass, Chrome
- WATTS 009 M2 3/4 1ST CHECK KIT Repair Kit
- NOTRAX 051SFG0100
- INA TWB1828 Roller Thrust Bearing Washer, 1 1/8 Inch Bore Dia, 1 3/4 Inch Outside Dia
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 03A061 6-32Nc Taper Sst+ Hss Hand Tap
- SLOAN 0337023 DO-90-AAGNC Plumbing Part Body Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Medical Scales
- Supply and Intake Fans
- Filtration Breather Accessories
- Bolt Assortments
- Floor Machine Accessories
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Standard, Full Finger, Wing Thumb
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Spline Hex
- ACME ELECTRIC WI015 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- V1K FILTERS 600V & Below Input Voltage UL Type 1 Enclosure Output Filters
- WRIGHT TOOL Striking Face Box Wrenches, Metric Offset Handle, 12 Point
- CEMENTEX USA Sleeves
- ARCH CUTTING TOOLS Boring Bar Set Pins
- NIBCO PC9607-2-LT Series 90 Deg Elbows, P x P, Wrot Copper
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E00536EP3YAX132SF3-W 12381519 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, IE2, 5.5 KW, 2 Poles, 132S Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC-B3T
€1,876.32 /unit



