WEG E00418EP3YAX112MF3-W 12381622 Electric Motor, 5.5Hp, 50/60Hz, 1500/1800 Rpm
Get it by Thursday, Apr 9
€1,655.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 229% |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 15.472" |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 86.6% |
| Efficiency @ 50% | 86.5% |
| Efficiency @ 75% | 86.6% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Fl Efficiency | 87% |
| Flamps@415 V | 8A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 112 M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 5 1/2 hp |
| Hz | 50/60 Hz |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 4 kW |
| L.r. Amperes | 30.1/52.2A |
| Locked Rotor Time (cold) | 19 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 11 sec. |
| Locked Rotor Torque | 190% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M32 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M32 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 0.3695 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 2.02/3.5A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 56 dBA |
| Output Rating | 4 kW , 5 1/2 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.67 |
| Power Factor 75% | 0.78 |
| Power Factor_100% | 0.82 |
| Rated Current | 4.93/8.56A |
| Rated Speed | 1430 RPM |
| Rated Torque | 19.7 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1500/1800 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 4.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1500 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 43.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 | |
![]() |
E05536EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 2 | 3000 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 3000 RPM | Constant Resin Flow | €17,061.00 |
Explore Products
- NORTH BY HONEYWELL RU65001S Full Face Respirator, Connection Type Threaded, 5 Point Full Face Suspension
- APPLETON ELECTRIC JBEP121209AE25 Junction Box
- DIXON BCC-250 Clamp End Protection Cover, Vinyl Plastic, 2-1/2 Inch Size
- GRAINGER 22533_60_0 Stainless Steel Rod 303, 1 3/16 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
- WEG CWCI016-10-30L03 Miniature Contactor
- HEAT WAGON M10962-2 Spark Plug
- GRAINGER 7174_36_0 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.188 Inch Thick, 6 Inch X 36 Inch Nominal Size
- TB WOODS L15045MM L-Jaw Hub, Sinter Carbon Steel, L150 Size, 45mm Bore Dia., 5000 rpm
Explore More
- KEYSHAFT
- File Handles
- Fuse Blocks
- Ductless Split Systems A/C and Heat Pumps
- Dispensers
- Boiler Feed Pump
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Full Leather Back Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 25 mm Glass Culture Tubes
- PARLEC 12 MC Series, Bushing Power Milling
- COOPER B-LINE Type 1 Screw Cover Lay In Wireway Barrier Kits
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 9/16-28 Un
- STARRETT 92581 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
- SIOUX CHIEF HydraRester Water Hammer Arresters, Sweat/Press-Fit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E00418EP3YAX112MF3-W 12381622 Electric Motor, 5.5Hp, 50/60Hz, 1500/1800 Rpm
€1,655.98 /unit



