WEG DWB250PH250-3DF Molded Case Circuit Breaker, 250A | BB8WAX
WEG DWB250PH250-3DF 12736235 Circuit Breaker, 250 Frame, 35 kA Breaker Interruption Capacity at 480 VAC UL-100 Percent, 250A, DF-Thermal Adjust Magnetic Fixed Trip
Item: BB8WAXModel: DWB250PH250-3DFCross Ref: 12736235
Item Molded Case Circuit Breaker
Breaker Interruption Capacity 35 kA @ 480V
Breaker Interuption Capacity @480 Vac 35 kA @ 480V
Frame Size 250
Number Of Poles 3
Rated Amps 250A
Rated Current 250A