FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Contactor |
| Contact Type | NO |
| Control Voltage | 24-28V DC |
| Depth | 4.57" |
| Electrical Lifespan | 1.1 Million Cycles |
| Height | 4.59" |
| Main Contacts | NO |
| Max. Rated Operational Frequency | 25 Hz |
| Mechanical Lifespan (ac) | 10 Milion Cycles |
| Mechanical Lifespan (dc) | 10 Milion Cycles |
| Min. Rated Operational Frequency | 400 Hz |
| No. Of Contacts | 3 NO |
| Number Of Contacts | 2 |
| Rated Current | 50A |
| Rated Insulation Voltage | 1000V |
| Rated Operational Amps Ie Ac-1 | 90A |
| Rated Operational Voltage | 1000V |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 2.6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.97 |
| Ship height (cm) | 11.66 |
| Ship length (cm) | 11.61 |
| Ship width (cm) | 6.6 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Depth | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CWM630-22-30E35 | 9.7" | 12 1/5" | €2,901.55 | |
![]() |
CWM800-22-30E35 | 9.7" | 12 1/5" | €4,248.23 | |
![]() |
CWM800-22-30D82 | - | - | €4,248.23 | |
![]() |
CWM630-22-30E39 | 9.7" | 12 1/5" | €2,901.55 | |
![]() |
CWM400-22-30E36 | 7.9" | 9.57" | €1,919.18 | |
![]() |
CWM18-00-20V04 | 3.43" | 3.19" | €80.71 | |
![]() |
CWM800-22-30E39 | 9.7" | 12 1/5" | €4,248.23 |
Explore Products
- PROCON 101A070R11AA Rotary Vane Pump, Brass, 70 GPH, Fluorocarbon, Standard-Non External Adjust
- APPROVED VENDOR 1PPB5 Washer, Plastic, White, 1 1/4 in and 1 1/2 in Fits Pipe Size, Slip
- GRAINGER 5-SM 304#4-14Gx48x48 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 4 Ft Size, 0.069 Inch Thick, Textured Finish
- AIGNEP 13240-10-1/2 Composite Female Branch Tee, 10mm x 1/2 BSPP, Brass
- KIPP K0123.1A22X40 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, 1/4 Inch To 20 Thread Size, 40 mm Stud Length
- PARKER TKY-O-6X8
- APPROVED VENDOR 1LAT4 Spring Nut, 6 Thread Size, Steel, Phos
- TEADIT CGF1100.116.034.300 Full Face Cut Gasket, NA1100, 1/16 Inch Thickness, 3/4 Inch Size, 300# Class
Explore More
- KEYSHAFT
- Energy Recovery Ventilators
- Hole Saw Accessories
- Socket Head Cap Screws
- Music Wire
- Lubrication Pumps
- LOC-LINE Female Npt Valve
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- DESTACO 670, 675, 690, 695 Series Straight Line Action Clamps
- APPLETON ELECTRIC Incandescent Light Fixtures
- UNISTRUT Adjustable Brace Fitting
- PASS AND SEYMOUR Medium Base Lamp Holders
- COOPER B-LINE Type 4X Single Door Free Standing Ground Mount Enclosures
- VESTIL SWA-AW Series Approach Ramps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG CWM50-00-30C34 10649039 Contactor, 50 A Rated, 3 NO Main Contact, 24-28V DC
€235.29 /unit





