WEG CWC09-00-40V47 13181232 Miniature Contactor, 9 A Rated, 4 NO Main Contact, 400-415V 50Hz/480V 60Hz
Get it by Wednesday, Apr 8
€36.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Contactor |
| Actuator Type | Magnetic |
| Coil Frequency | 60 Hz |
| Coil Voltage | 480V AC |
| Contact Type | NO |
| Contactor Type | IEC Miniature |
| Control Voltage | 400-415/480V |
| Depth | 2.05" |
| Electrical Lifespan | 1.3 Million Cycles |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Height | 2.28" |
| Main Contacts | NO |
| Max. Rated Operational Frequency | 25 Hz |
| Mechanical Lifespan (ac) | 10 Milion Cycles |
| Mechanical Lifespan (dc) | 12 Milion Cycles |
| Min. Rated Operational Frequency | 400 Hz |
| No. Of Contacts | 4 NO |
| Number Of Contacts | 4 |
| Number Of Poles | 4 |
| Power Poles | NO |
| Rated Current | 9A |
| Rated Insulation Voltage | 1000V |
| Rated Operational Amps Ie Ac-1 | 20A |
| Rated Operational Voltage | 690V |
| Series | CWC Series |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 1.77" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 9.4 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Depth | Height | Contactor Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CWC09-01-30V24-X50 | - | 2.05" | 2.28" | - | €30.41 | |
![]() |
CWC09-10-30V24-X50 | - | 2.05" | 2.28" | - | €30.41 | |
![]() |
CWC07-00-40L03 | 4 | 2.05" | 2.28" | IEC Miniature | €36.25 | |
![]() |
CWC012-10-30L02 | 3 | 2.05" | 2.28" | IEC Miniature | - | RFQ
|
![]() |
CWC09-00-40L03 | 4 | 2.05" | 2.28" | IEC Miniature | €44.10 | |
![]() |
CWC09-10-30L02 | 3 | 2.05" | 2.28" | IEC Miniature | €43.20 | |
![]() |
CWC09-00-40L02 | 4 | 2.05" | 2.28" | IEC Miniature | €44.10 |
Explore Products
- EATON M22M-DLH-W-K20-W Illuminated Push Button, Momentary, White, LED, Extended Button
- MCR SAFETY 92748HVS Coated Glove, S, Nitrile, Yarn, 1 Pair
- DAYTON 60JC94 Fork Truck Boom, 4000 Lbs Max. Capacity
- WEG 00318ET3E182JP-W22 12598486 Pump Motor, 3 HP, 1800 RPM, 208/230/460V, 2.25 A No Load Current, TEFC, 182/4JP, Footed, Close CoupLED Pump
- ARO 637161-344-C Diaphragm Pump Assembly Kit, Fluid Section, Plastic, 1 Inch Size
- FERVI M007/250 Clamp Ratchet, 200 mm Span, 120 mm Depth, 12 pcs., Steel
- BOSTON GEAR 53907 Spur Gear, Diametral Pitch 48, Teeth 23, Pressure Angle 20 Degree
- THOMAS & BETTS HTZ5 Zinc Hub With Insulated Throat Hub, 1-1/2 In Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt Sanders
- Bowls
- Tool Lanyards
- Air Cable Balancers
- End Mill Sets
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- PROTO 1 Inch Impact Socket, Imperial, Alloy Steel, Standard
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread With Maximum Length
- TEMPCO CRB Series E-Mitters
- POWR-GRIP Manual Suction Cup Lifter
- APPLETON ELECTRIC 30A Receptacle
- WOODHEAD 130210 Series Cordset
- TEKTON Drive Deep Socket Sets
- SIOUX CHIEF MiniRester PEX Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG CWC09-00-40V47 13181232 Miniature Contactor, 9 A Rated, 4 NO Main Contact, 400-415V 50Hz/480V 60Hz
€36.90 /unit






