WEG CWC012-10-30L02 Contactor, 12V DC | BB6KEN
WEG CWC012-10-30L02 13181237 Miniature Contactor, 12 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 12V DC
Item: BB6KENModel: CWC012-10-30L02Cross Ref: 13181237
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NO
Coil Type Low Consumption
Coil Voltage 12V DC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 12V DC
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1.2 Million Cycles
Height 2.28"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Contacts 2
Number Of Poles 3
Part/accessory Type Contactor
Power Poles NO
Rated Current 12A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Width 1.77"