WEG CWC07-10-30V18 Contactor, 110V at 50Hz/120V at 60Hz | BC7RJW
WEG CWC07-10-30V18 12487363 Miniature Contactor, 7 A, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 110V 50Hz/120V 60Hz
Item: BC7RJWModel: CWC07-10-30V18Cross Ref: 12487363
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NO
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 120/110V AC , 120V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 110/120V
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1.4 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 2.28"
Main Contacts NO
Max Hp 120v 1ph 33/100 hp
Max Hp 200/208v 3ph 1 1/2 hp
Max Hp 230/240v 1ph 3/4 hp
Max Hp 230/240v 3ph 1 1/2 hp
Max Hp 460/480v 3ph 5 hp
Max Hp 575/600v 3ph 5 hp
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Nominal Coil Voltage 120V AC
Number Of Contacts 2
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Rated Current 7A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 18A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 18A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Termination Screw
Ul Motor Switching 7A
Width 1.77"