WEG CWC016-01-30C02 Contactor, 12V DC | BD2CMD
WEG CWC016-01-30C02 13804126 Miniature Contactor, 16 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NC Aux Contact, 12V DC
Item: BD2CMDModel: CWC016-01-30C02Cross Ref: 13804126
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 12V DC
Contact Type NO
Control Voltage 12V DC
Gross Weight 0.475 lbs.
Main Contacts NO
Max Hp 120v 1ph 1 hp
Max Hp 200/208v 3ph 3 hp
Max Hp 230/240v 1ph 2 hp
Max Hp 230/240v 3ph 5 hp
Max Hp 460/480v 3ph 10 hp
Max Hp 575/600v 3ph 10 hp
Max. Rated Operational Frequency 400 Hz
Min. Rated Operational Frequency 25 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Nominal Coil Voltage 12V DC
Number Of Contacts 2
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Termination Screw
Ul Motor Switching 16A