WEG 02018OT3P256T-S Electric Motor, 20Hp, 60Hz, 1800 Rpm | BB9NZJ
WEG 02018OT3P256T-S 12743183 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 254/6T Frame, 20 HP, 1770 RPM, 200 V
Item: BB9NZJModel: 02018OT3P256T-SCross Ref: 12743183
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item General Purpose Motor
Altitude 1000 M.A.S.L. , 1000 MASL
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Balancing Method 1/2" Key
Bearing Cap No
Bolt Material Carbon Steel
Break-down Torque 290%
Breakdown Torque 290%
Cable Press Material Sem
Cold Locked Rotor Time 27 sec.
Connection Cables Quantity 6
Design B
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency @ 100% 93%
Efficiency @ 50% 92.4%
Efficiency @ 75% 92.4%
Efficiency At 1 % 81%
Efficiency At 50 % 63%
Efficiency At 75 % 74%
Enclosure IC01
Enclosure Type ODP
Fan Cover Material Without Fan Cover
Fan Material Without Fan
Flange Without
Flange Type Without
Frame 254/6T
Frame Material Rolled Steel
Frequency 60 Hz
Grounding Lugs Superior
Hot Locked Rotor Time 15 sec.
Impregnation Method Dip And Bake Polyester
Insulation Class Class F
L. R. Amps 362A
L.r. Amperes 362A
Locked Rotor Time (cold) 27 sec.
Locked Rotor Time (hot) 15 sec.
Locked Rotor Torque 240%
Lrc 6.3X(Code G)
Main Terminal Box Hole 1.732"
Main Terminal Box Hole Size 1.732"
Moment Of Inertia 2.23 lbs.-sq. ft.
Moment Of Inertia (j) 2.23 lbs.-sq. ft.
Motor Enclosure Design Open Dripproof
Motor Speed 1770 RPM
Mounting F-1 , Foot Mounted
No Load Amps 26.3A
No. Of Poles 4
Noise Level 64 dBA
Output 20 hp
Output Rating 20 hp
Overload Protection No
Overload Protector Without Overload Protector
Painting Munsell N 1-Matte 207N (ISO 12944-C2)
Phase 3
Power Factor 50% 0.63
Power Factor 75% 0.74
Power Factor At 1 % 93
Power Factor At 50 % 92.4
Power Factor At 75 % 92.4
Power Factor_100% 0.81
Product Datasheet weg-02018ot3p256t-s.pdf
Rated Current 57.5A
Rated Speed 1770 RPM
Rated Torque 59.3 lbs.-ft.
Rated Voltage 200V , 200V AC
Regreasing System At Drive End And Non Drive End , At Drive End And Non-Drive End
Resilient Base Without
Rotation CW/CCW
Rpm 1700-1800 RPM
Screw Cap Carbon Steel
Service Factor 1.15
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 1040/45
Slip 1.67%
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 1800 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block Without
Terminal Box Left Position
Tropicalized Painting Without
Voltage 200V AC