WEG 02018ET3ECT256T-F1 Electric Motor, 20Hp, 60Hz, 1765 Rpm
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 93% |
| Frame Size | 256T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 24.4/48.8-54A |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 11.9/23.8A |
| Noise | 69 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 20 hp |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 58.7 lbs.-ft. |
| Voltage | 208-230/460V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 134.1 |
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Full Load Amps | Rpm | Frame | No Load Amps | Torque | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 02018EP3ER256TC-W22 | 230/460V | 20 hp | 24.3/48.6A | 1700-1800 RPM | 256TC | 9/18A | 58.9 lbs.-ft. | 3 | €2,140.67 | |
| 02036OP3E254JPV | 230/460V | 20 hp | 24.3/48.6A | 3400-3600 RPM | 254JP | 8.2/16.4A | 29.3 lbs.-ft. | 3 | - | RFQ
|
| 02036EP3H256JM-W22 | 575V | 20 hp | 19A | 3400-3600 RPM | 256JM | 4.16A | 29.4 lbs.-ft. | 3 | - | RFQ
|
| 02036EP3E256JP-W22 | 208-230/460V | 20 hp | 23.7/47.4-51.3A | 3400-3600 RPM | 254JP | 5.2/10.4A | 29.4 lbs.-ft. | 3 | - | RFQ
|
| E01536XP3YAX160MF3 | 380-415/440/460/660-690V | 20 hp | - | 3000 RPM | 160 M | - | - | 3 | - | RFQ
|
| 02036EP3E254JM-W22 | 230/460V | - | 23.7/47.4A | 3400-3600 RPM | - | 5.2/10.4A | 29.4 lbs.-ft. | 3 | - | RFQ
|
| 02009XP3E324T | 208-230/460V | 20 hp | 28/56-61.9A | 880 RPM | 324T | 14.4/28.8A | 118 lbs.-ft. | 3 | €5,303.84 |
Explore Products
- WOODHEAD 1300100048 114020A01M6001 Cordset, 4 Pole, Male Female, 60m, 16/4 Size, PVC/Stainless Steel
- KEYSHAFT 3/4 GKS-316-3 Keyed Shaft, 3/4 Inch Dia., 3 Inch Length, 316 Stainless Steel
- KIPP K0116.5161 Adjustable Handle M16 Internal 4.96 3.11 Black
- KUNKLE 911JJHM01ANE Safety Relief Valve, 150# Flange X 150# Flange, J Orifice, 2 Inch Inlet Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS BC212469M11CO Bin Cart Without Container, 24 x 21 x 69 Inch Cart, 11 Levels, No Bins
- MARS AIR SYSTEMS HV2144-3UH-TS Air Curtain Multipurpose 144 Inch
- STEARNS BRAKES 1087012H0DNF Brake Assembly
- EATON ECX09C1BBA-R63/B IEC Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, Electronic Protection, 9 A, 240 VAC
Explore More
- KEYSHAFT
- Spring Calipers and Dividers
- Tire Mounting and Demounting Tools
- Vacuum Pad Adaptors
- Spray Shields
- Hydronic Heater Elements
- CONDOR Powdered Finger Cots
- IRONCLAD Cowboy Genuine Leather Gloves
- ANVIL 212FP Series Seismic Bracing Clamps
- APPROVED VENDOR Trigger Spray Bottle
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Male Adapters, Mipt x Socket
- KELCH Indexable Thread Turning Toolholders
- MAASDAM (PULLR) Cable Hoists and Ratchet Pullers
- SQUARE D EH Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018ET3ECT256T-F1 Electric Motor, 20Hp, 60Hz, 1765 Rpm

