WEG 01518ET3HR254TC-S 12812067 General Purpose Motor, 15 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 254/6TC Frame, Footless
1800 rpm
15 hp
256TC
Get it by Monday, Apr 13
€1,942.62 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | With |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 92.4% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Flange Type | C |
| Frame | 254/6TC |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Superior |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 94.6A |
| Locked Rotor Time (cold) | 34 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 19 sec. |
| Locked Rotor Torque | 250% |
| Main Terminal Box Hole | 1.732" |
| Moment Of Inertia (j) | 2.15 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 , Footless |
| No Load Amps | 6.92A |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 68 dBA |
| Output Rating | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.64 |
| Power Factor 75% | 0.76 |
| Power Factor_100% | 0.82 |
| Product Datasheet | weg-01518et3hr254tc-s.pdf |
| Rated Current | 14.6A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 44.5 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 108.9 |
| Ship height (cm) | 24.38 |
| Ship length (cm) | 39.88 |
| Ship width (cm) | 30.99 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frequency | Service Factor | Hp | Nameplate Rpm | Full Load Amps | Duty Cycle | Frame Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
00218ET3ER145TC-W22 | 230/460/380V AC | 50/60 Hz | 1.25 | - | - | - | S1 | Cast Iron | €786.23 | |
![]() |
01518ET3ER254TC-W22 | 230/460/380V AC | 50/60 Hz | 1.25 | - | - | - | S1 | Cast Iron | €2,283.15 | |
![]() |
01018ET3ER215TC-W22 | 230/460/380V AC | 50/60 Hz | 1.25 | - | - | - | S1 | Cast Iron | €1,650.91 | |
![]() |
00318ET3ER182TC-W22 | 230/460/380V AC | 50/60 Hz | 1.25 | - | - | - | Continuous | Cast Iron | €860.21 | |
![]() |
00518ET3ER184TC-W22 | 230/460/380V AC | 60 Hz | 1.25 | - | - | 6.45/12.9-14.3A | S1 | Cast Iron | €995.02 | |
![]() |
00512ET3ER215TC-W22 | 230/460/380V AC | 60 Hz | 1.25 | - | - | 6.83/13.7-15.1A | S1 | Cast Iron | €1,658.80 | |
![]() |
00236ET3E56CFL-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 50/60 Hz | 1.15 | - | 3520 RPM | - | S1 | Rolled Steel | €844.20 |
Explore Products
- DBI-SALA 70007415667 1108129 Belt Boatswain Board Seat Harness XX-Large
- SLOAN 318129 Closet
- EATON 10250TR6 Jumbo Legend Plate, 2.19 Inch Height X 2.19 Inch Width, Half Round Plate, Aluminum
- GRAINGER 14348_36_0 Bronze Rectangular Bar, 1 3/4 Inch X 36 Inch Nominal Size
- GRAINGER 284-000906 Corner Radius End Mill, 4 Flutes, 1 Inch Milling Dia, Straight
- MILWAUKEE VALVE ML333E D K Butterfly Valve, With Gear Operated, Epdm Liner, Ductile Iron, 2-1/2 Inch Valve Size
- MARS AIR SYSTEMS LPV272-1EBF-OB Heated Low Profile Air Curtain 72 In
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS T0120302 Proof Coil Chain, 3/16 Inch Trade Size, 1000 ft./Drum Chain Length, Self Colored
Explore More
- KEYSHAFT
- Kitchenware Tumblers Bowls and Shakers
- Heat Resistant Gloves
- Combination Grit Sharpening Stones
- Wheel Lug Nut Locks
- Bearing Heaters
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Shirred Cuff, Yellow
- DESTACO 324-R Series Pull Action Latch Clamps
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Alloy Steel, Deep
- DEWALT Auger Safety Glasses
- COXREELS SGW Series Spring Driven Hose Reels
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Free Standing Slider Systems
- MARTIN SPROCKET Top Angle Take-Up Frames, MTA50 Frame
- SECUREFIT Dark Tinted Safety Glasses for Bright Light Use
- AMERICAN TORCH TIP Airco Cutting Tips, 138 Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518ET3HR254TC-S 12812067 General Purpose Motor, 15 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 254/6TC Frame, Footless
€1,942.62 /unit




