WEG 01518ET3HCT254T-W22 12001689 Cooling Tower Motor, 15 HP, 4 Poles, 254T 3 Phase, 575 V 60 Hz, IC411-TEFC, F-2 Foot Mounted
1800 rpm
15 hp
575V
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,453.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 250% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91.7% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | Without |
| Frame | 254T |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 254T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 14.4A |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Double Impregnation Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Joints Seal | Permatex |
| L.r. Amperes | 92.2A |
| Locked Rotor Time (cold) | 37 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 21 sec. |
| Locked Rotor Torque | 229% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 2.62 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-2 |
| No Load Amps | 5.84A |
| Noise | 64 dBA |
| Noise Level | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.78 |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01518et3hct254t-w22.pdf |
| Rated Current | 14.4A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Voltage | 575V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Right Position |
| Torque | 44 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 153.45 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Rpm | Frame | Hp | Enclosure | Conduit Box Position | Service Factor | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3PCT145TF1-W2 | 200V AC | 1755 RPM | 143/5T | 1 1/2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 2.76A | €1,266.85 | |
| 00158ET3ECT145TF1-W2 | 230/460V AC | 1755 RPM | 143/5T | 1 1/2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 1.2/2.4A | €1,247.85 | |
| 00218ET3PCT145TF1-W2 | 200V AC | 1750 RPM | 143/5T | 2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 3.75A | €1,327.61 | |
| 00218ET3ECT145TF1-W2 | 230/460V AC | 1750 RPM | 143/5T | 2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 1.63/3.26A | €1,327.61 | |
| 00318ET3PCT182TF1-W2 | 200V AC | 1760 RPM | 182T | 3 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 4.6A | €1,411.50 | |
| 00318ET3ECT182TF1-W2 | 230/460V AC | 1760 RPM | 182T | 3 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 2/4A | €1,440.29 | |
| 00518ET3PCT184TF1-W2 | 200V AC | 1700-1800 RPM | 182/4T | 5 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 6.9A | €1,576.82 |
Explore Products
- SUPCO AX39
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS DUS221CL Clear Divider
- DORIAN E32M-U-ADTUNR-16
- MECHANIX S2EP-02-011 Chemical Resistant Glove, 1 Inch Thick, 15 Inch Length, Red, HPPE, 1 Pair
- APPROVED VENDOR U08200.075.0125 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 1 1/4 In Lg., 15/32 In Head Ht.
- EATON 4CXI-45C General Purpose Current Limiting Fuse, 45A, 4.3 Kv, 50 kA Interrupt
- PHILIPS ADVANCE LEDINTA0350C425FO Led Driver 120-277 V 40-150 W 120-425 V
- VNM SIGNMAKER FLUON-3102 Continuous Label Roll, 4 Inch X 75 Ft, Vinyl, Fluorescent Orange, Indoor
Explore More
- KEYSHAFT
- Mezzanines
- Mounted Flap Wheels
- Torque Multiplier Accessories
- Pressure Washer Nozzles
- Morse Taper Drill Sleeves
- PEWAG Chain Sling, Grade 50
- PLAST-O-MATIC VBS Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Red/White
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Drop Ear Elbow, Press x FNPT
- SAFETY TECHNOLOGY INTERNATIONAL Enclosures
- AMERICAN TORCH TIP Gas Lens Collet Bodies
- REELCRAFT Nuts
- PIP Leather Driver's Gloves
- JOMAR VALVE Cast Iron Gate Valves, Rising Stem, Solid Wedge, Bolted Bonnet, OS&Y, Class 125
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518ET3HCT254T-W22 12001689 Cooling Tower Motor, 15 HP, 4 Poles, 254T 3 Phase, 575 V 60 Hz, IC411-TEFC, F-2 Foot Mounted
€2,453.09 /unit

