WEG 01518ET3H254JP-W22 12712072 Pump Motor, 15 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 254JP Frame, Footed, Close Coupled Pump, 14.4 A Full Load
1800 rpm
15 hp
254JP
Get it by Thursday, Apr 9
€3,066.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 250% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91.7% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 254JP |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 254/6JP |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 15 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 92.2A |
| Locked Rotor Time (cold) | 37 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 21 sec. |
| Locked Rotor Torque | 229% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 2.62 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 5.84A |
| Noise Level | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Rating | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.78 |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01518et3h254jp-w22.pdf |
| Pump Seal | Gasket |
| Rated Current | 14.4A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 44.5 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Replaces | 01518EP3H254JP-W22 |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 150.3 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 73.93 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Model | Service Factor | Frequency | Motor Enclosure Design | Hp | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Mounting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3W90L-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2 hp | 2.8A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €914.46 | |
| 00218ET3W100L-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 3 hp | 4.1A | 1750 RPM | - | Rigid Base | €1,095.12 | |
| 00418ET3Y112M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 5 1/2 hp | 7.3A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €1,177.86 | |
| 00518ET3Y132S-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 7 1/2 hp | 9.1A | 1775 RPM | - | Rigid Base | €1,613.01 | |
| 00718ET3Y132M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 10 hp | 12.2A | 1770 RPM | - | Rigid Base | €1,918.09 | |
| 01818ET3Y180MFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 25 hp | 30.6A | 1775 RPM | - | Face/Base | €4,486.20 | |
| 02218ET3Y180LFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 30 hp | 36A | 1775 RPM | - | Face/Base | €5,926.53 |
Explore Products
Explore More
- KEYSHAFT
- Towing Accessories
- Label Maker Cable and Wire Markers
- Radial Ball Bearings
- Spray Gun Cup Liner
- Paint Crayons
- TURTLESKIN CP-430 Insider Gloves
- IRONCLAD Framer Fingerless Dexterity Gloves
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task General Purpose Gloves
- TYGON F-4040-A Tubings
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- ELKAY PLASTICS Twist Ties, White
- WRIGHT TOOL Full Polish Open End Wrench Sets
- SCHNEIDER ELECTRIC Push Buttons
- GROVE GEAR NH Series, 832 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- KILLARK VM Series CertiLite V High Pressure Sodium Lights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518ET3H254JP-W22 12712072 Pump Motor, 15 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 254JP Frame, Footed, Close Coupled Pump, 14.4 A Full Load
€3,066.92 /unit


